Aiperi Seiitbekova
4 years ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırçın Yaylasına Bin Tane Boz Üy Kurulacak

Kırgız göçebe kültürünü yansıtacak olan 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın etno festivali için Isık-Göl bölgesine bağlı Kırçın yaylasında bin tane boz üy (çadır) kurulacak. Boz üyler ülkenin tüm bölgelerinden toplanıyor.  

Kırçın Yaylasına Bin Tane Boz Üy Kurulacak


Kırgızistan'ın tüm bölgelerinin kültürel programlarının düzenlenmesinden sorumlu olan yönetmen Zarılbek Moldobakirov, Tanrı Dağ'daki ladin ağaçları ile kaplı Kırçın yaylasına ülkenin 7 ilininden 11-13 tane boz üy getirilirken, büyükşehirler Bişkek ile Oş için ayrı büyük boz üyler kurulacağını bildirdi.

Yönetmen '' Ala-Too Ayımdarı, Ak Eleçek Apalar, Kiyiz Düynö, Kırgız Ceri gibi birçok kamu derneklerinin her biri tarafından 20 civarında boz üy kurulacak. Etno köyde toplamda binden fazla boz üy hizmet gösterecek.'' diye ifade etti. 

Ayrıca Kırçın'da kendi boz üylerini kurmak isteyenlere de yer verileceğini belirten yönetmen Moldobakirov, yayladaki etno köyde düzenlenecek olan kültürel faaliyetlerin dışında ''En İyi Boz Üy'' yarışması da gerçekleşeceğini dile getirdi.

Kırgızistan'ın ev sahipliğinde 3'üncü kez düzenlenmekte olan Dünya Göçebe Oyunları, 2-8 Eylül tarihleri arasında Isık Göl'ün Çolpon-Ata şehrinde ve Kırçın yaylasında gerçekleştirilecek. Etkinliğe Türk Konseyi Kırgızistan Zirvesi'nin katılımcılarının da konuk olması bekleniyor.