suzan besici
2 years ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov'u Ziyaret Etti

Geçen hafta sonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya gelerek görüşme gerçekleştiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, "Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz öncelikli konular" şeklinde açıklama yaptı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov


Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz öncelikli konular

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre Ceenbekov: "Kırgızistan Türkiye ilişkileri yararlı, güven verici ve sürekli gelişmekte olan bir işbirliği olarak tanımlanabilir" dedi.

Ceenbekov ayrıca, gerçekleştirilen toplantının ikili ilişkilerin ticari ve ekonomik bağları daha da güçlendirilmesi ve geliştirilmesi adına önemli olduğunu vurguladı.

Kırgızistan’ın barındırdığı ekonomik potansiyele dikkat çeken Cumhurbaşkanı, ilişkilerin güçlendirilmesinin Nisan 2018 tarihinde Türkiye’ye yaptığı ziyarette imzalanan ulaştırma, ticaret, enerji, sağlık, madencilik ve tarım alanlarında yapılan anlaşmalara dayandığını belirtti.  

Hisarcıklıoğlu'nun yaptığı açıklamada ise, lojistik ve taşımacılık altyapısının modernizasyonu alanında ciddi fırsatlar bulunduğu belirtildi. Hisarcıklıoğlu ayrıca, ülkede bulunan sanayi bölgelerinin inşasında ve enerji sektöründe yapılan işbirliğinin geliştirilmesi konusunda büyük fırsatlar ve potansiyel bulunduğunu belirtti. 

Hisarcıklıoğlu ayrıca, projelerin uygulanmasının kolaylaştırılması adına ortak bir ticaret ve sanayi odası kurulmasının önemine dikkat çekti.