Oğuzhan Er
1 year ago - 1 Dakika, 44 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgız Türkleri Kültürlerini Yozgat'a Taşıyor

Türkiye’nin en doğusunda; Van’ın Erciş Ulupamir köyünde yaşamlarına devam eden Kırgız Türkleri, turizm amacıyla Yozgat’ta yeni bir hayata pencere açtılar.

Kırgız Türkleri Kültürlerini Yozgat


Kırgız Türleri, Yozgat’ta kendi kültürünü yaşatarak bölgede yeni bir atmosferin de oluşmasını sağlıyor.At yetiştiriciliğinden dericiliğe, el işlemelerinden halıcılığaher türlü becerilerini ortaya koyan Kırgız Türkleri, bölgenin yeni yüzleri olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, buradan elde ettikleri gelirlerle de kendi geçimlerini sağlıyorlar.

Yenifakılı Belediye Başkanı Yalçın Karadavut ise bu durumdan oldukça hoşnut gözüküyor. Karadavut, TOKİ tarafından yaptırılan binalarda yaklaşık 50 aile için evlerin hazırlandığı ve bu sayının daha da artmasını umduğunu dile getirdi.

Kırgız vatandaşlarının buraya oldukça iyi bir hava kattığını belirten Belediye Başkanı; "Kırgız vatandaşları için 40 civarında yılkı atı getirdik. Çok sayıda vatandaş, otağ ve atları görmek için buraya geliyor. Dericilik üzerine çok iyi sanatları var, burada bunu geliştirerek Türkiye'de tanıtımını ve satışını sağlamak üzere belediye olarak biz de yardımcı oluyoruz. Ayrıcı geleneksel yemekleri de var. Kendi Kırgız yemeklerini tanıtıyoruz ve tattırıyoruz. Bu sayede hem onlara yeni bir yaşam alanı oluştururken bölgemize turizm anlamında da katkı sağlamayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Daha önce buraya gelen Kırgız Türkleri’nin Ulupamir’de hayatlarını sürdürdüğünü belirten Kırgız vatandaşları da Yozgat’a gelmelerini “gelenek ve göreneklerimizi burada yaşatmak istiyoruz“ diyerek yorumladı.

Kırgız Türkleri Kültürlerini Yozgat


İlginç projelerin olacağının sinyalini veren Kasımbek Varol ise "İnsanlar burada bir iki günlüğüne elektriksiz, telefonsuz, bir hayat yaşayacaklar. Bu hayatı özleyen birçok insan var, biz de özlenen hayatı bir gün de olsa yaşatmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimiz burada atalarımızın nasıl yaşadığını görüp öğrenecek. Biz 38 senedir Türkiye'deyiz, Yozgat'a geldik, kültürümüzü burada yaşatacağız." diyerek yapılacak proje hakkında ufak bir bilgilendirmede bulundu.

Bölge halkının sıcak davranışından oldukça memnun olan Kırgız Vatandaşları da kendi gelenek ve göreneklerini burada, yani Bozkırda yaşatmak istediklerini dile getirdi.