Aiperi Seiitbekova
1 year ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan, Çin-Türkmenistan Gaz Projesinden Yıllık 75 Milyon Dolar Gelir Elde Edecek

Çin Türkmenistan ile birlikte yürüttüğü gaz projesi kapsamında Kırgızistan’a yıllık 75 milyon dolar toprak kullanım vergisini ödeyecek.

Kırgızistan, Çin-Türkmenistan Gaz Projesinden Yıllık 75 Milyon Dolar Gelir Elde Edecek


Çin-Türkmenistan gaz projesi hakkında açıklamada bulunan Endüstri, Enerji ve Yer Altı Kaynakların Kullanımına İlişkin Devlet Komitesi’nin Başkanı Ulanbek Rıskulov, Kırgızistan’ın bu projeden kazanacağı geliri de açıkladı. Rıskulov, ‘‘Çin bu gaz boru hattı ile Türkmenistan’dan yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz ithalatı yapmayı planlıyor. Çin ithalat ettiği doğalgazın her metreküpü için Kırgızistan’a 4 dolar toprak kullanım vergisi ödeyecek. Bir yıllık vergi 75 milyon doları oluşturuyor. Toplam 35 yıllık toprak kullanımı için 2,6 milyar dolar vergi ücreti alınacak’’ dedi.

Açıklamaya göre Çin-Türkmenistan gaz boru hattının 215 kilometrelik kısmı ülkenin güney bölgesindeki Alay ve Çon Alay ilçeleri üzerinden geçecek.

Komite başkanı bunun dışında Çin Kırgızistan’dan bu gaz boru hattının inşasına ilişkin 2013 yılında imzalanan anlaşmanın süresini 2022 yıla kadar uzartılmasını istediğini de belirtti.

Rıskulov, ‘‘Anlaşmaya göre gaz boru hattının inşası 2016 yılında tamamlanıp kullanıma verilmesi gerekiyordu. Fakat belirsiz sebeplerden dolayı gerçekleştirilmedi. Çin bu anlaşmanın 2022 yılına kadar uzartılmasını istiyor’’ diye konuştu.

Çin ve Kırgızistan arasında imzalanan gaz boru hattına ilişkin anlaşmanın uzartılmasına ilgili çalışmaları Cogorku Keneş’in (meclis) ilgili komitesi yürütmektedir.


Kaynak: Kabar Ajansı