Mamurjon Akhmatjonov
2 years ago - 1 Dakika, 19 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronboy Jeenbekovun ilk Özbekistan ziyareti


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronboy Jeenbekovun ilk Özbekistan ziyareti


Kırgızistan’ın yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı Sooronboy Jeenbekov ilk yurtdışı seferini Özbekistan’a düzenledi. Taşkent’in Köksaray sarayında Jeenbekovu ağırlayan Özbekistan Cumhurbaşkanı Mırziyoyev Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla Jeenbekovu tebrik etti. İlk yurtdışı ziyaretini Özbekistan’a yapan Kırgızistan başkanına müteşekkir olduğunu bildiren Özbekistan başkanı, bu tarihi teşrifi iki ülke arasındaki ilişkileri ileri düzeye taşınmasında ve kardeşlik ve komşuluk bağlarını daha güçlendirmesinde çok önemli olduğunu ifade etti. İki devlet başkanının düzenlediği ortak basın toplantısında ülkeler arası siyasi, ekonomik, sosyal, ilişkileri güçlendirilmesi yönünde kararlar alındığı bildirildi. Dar ve geniş kapsamlı düzenlenen ikili müzakereler sonucunda iki ülke arasında siyaset, ekonomi, ulaşım, iletişim, medeniyet ve toplumsal alanlarda birçok anlaşma imzalandı. Bunlar:

2018-2021 yılları arasında Özbekistan ve Kırgızistan hükümetleri arasındaki bilimsel, ekonomik, politik ve insani iş birliği programı.

Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti gümrük hizmetleri arasındaki ürünler ve ulaşım araçlarının taşınmasına ilişkin gümrük işlemlerinin basitleştirilmiş usulü hakkında yapılan anlaşma.

Özbekistan ve Kırgızistan Cumhuriyeti Bilim Akademisi arasındaki bilimsel-teknik iş birliği anlaşması.

Özbekistan Cumhuriyeti ve Kırgızistan Cumhuriyeti Acil Durum Bakanlıkları arasında 2018 yılında acil durumların önlenmesi ve çözülmesine dair anlaşma.

Özbekistan ve Kırgızistan Cumhuriyeti Sendikalar arasında iş birliği anlaşması.

Özbekistan Gençlik Birliği Merkezi Konseyi ile Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti bünyesindeki Devlet Beden Eğitimi ve Spor Ajansı arasında bir mutabakat zaptı imzalanması.