Chingiz Baimurzaev
4 years ago - 1 Dakika, 4 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan’da 3. Dünya Göçebe Oyunları’nın Hazırlıkları Başladı

Bu sene 3’üncüsü gerçekleşecek olan Dünya Göçebe Oyunları için hazırlıklar başladı.

Başbakanlığa bağlı Gençlik İşleri, Beden Eğitimi ve Spor Devlet Ajansı Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre, bu sene 2-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan etkinlik için 7 ana branş belirlendi. At yarışları, at oyunları, güreş müsabakaları, entellektüel yarışmalar, dövüş, okçuluk, avcılık olarak belirlenen yedi branşın içinde 37 farklı geleneksel oyun yer alacak.

Kırgızistan’da 3. Dünya Göçebe Oyunları’nın Hazırlıkları Başladı

3. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında, 14 ülkenin geleneksel spor oyunlarının yanı sıra Türkiye'ye özgü okçuluk, atlı okçuluk, mangala ve aba güreşi gibi spor dallarında da müsabakalar gerçekleşecek.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi üyeleri olan Kırgızistan, Kazakistan, Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları, 2012 yılında Bişkek'teki Türk Konseyi Zirvesi'nde "1. Dünya Göçebe Oyunları"nın Kırgızistan'da yapılmasını kararlaştırmıştı. Bunun neticesinde, etkinliğin ilki 2014 yılında 16 ülkenin, ikincisi ise 2016'da 58 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilmişti. Dünya Göçebe Oyunları’nda Türkî Cumhuriyetler’in yanı sıra Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarından da birçok ülke yer alıyor. 

Dünya Göçebe Oyunları’nın ana sponsoru 2015 yılında Kırgızistan’da kurulmuş olan Dünya Etnospor Konfederasyonu’dur.