Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan'da İthal Araçların Gümrük Vergisi Düşürüldü

Kırgızistan'da ithal araçlara uygulanan gümrük vergisi oranları düşürüldü, elektrikli araçlar içinse vergiler neredeyse sıfıra kadar indirildi.

Kırgızistan


Bugün 10 Temmuz'da Başbakan Muhammedkalıy Abılgaziyev, Kırgızistan vatandaşlarının bireysel olarak ithal ettiği araçlar için uygulanan gümrük vergilerinin düşürülmesine ilgili kararnameyi imzaladı.

Karar, elektrikli ve hibrid motorlu araçların fiziki kişiler tarafından ithalat edilmesinin teşvik edilmesi, yükseltilmiş düzeyde bozulma olan araçların miktarının azaltılması ve aynı zamanda ülkenin otoparkının yaş yapısının düzenlenmesi üzerinde çıkartıldı.

Yeni karar ile benzinli ve dizel motorlu taşıtlar için tek gümrük vergileri ve araç türüne göre uygulanan vergi  oranı, 2014 yılında geçerli olan oranlara kadar indirildi.

Hibrit motorlu araçla için ise gümrük ve devlet vergileri santimetreküp başına 0,5-0,6 dolardan başlıyor. Aynı zamanda elektrikli araçlar için ise vergiler 0 ila 1 dolar arasında cüzi bir bedel olacak.

Bu karar, resmi yayın tarihinden itibaren 15 gün sonra yürürlüğe girecek ve 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Kaynak: tazabek.kg