Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 1 Dakika, 27 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan’da Öğrenciler İçin Son Ders Zili Çaldı

Kırgızistan’da bugün, 25 Mayıs’ta okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri için son ders zili çalınıp, karneler dağıtıldı.

Kırgızistan’da Öğrenciler İçin Son Ders Zili Çaldı


2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolasıyla bugün ülke genelinde 2 bin 236 okulda ‘‘Son Zil’’ törenleri düzenlendi. Öğrenciler yıl boyunca emeklerinin karşılığı olan karnelerini aldıktan sonra yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline başlayacak.

Mezunların kayıt maratonu

Mezun olacak ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerini ise kayıt maratonu bekliyor. Eğitim ve Bilimler Bakanlığı tarafından aktarılan bilgiye göre, bu yıl 59 bin 463 öğrenci liseyi (11. Sınıf), 93 bin 874 öğrenci ortaokulu (9. Sınıf) bitirdi.

Kırgızistan’da Öğrenciler İçin Son Ders Zili Çaldı


Ortaokulların 9. sınıflarında okuyan öğrencileri Haziran ayının ilk iki haftasında gerçeklesecek olan devlet sınavlarından sonra karnelerini alacaklar. Lise son sınıf öğrencilerinin karneleri ise 20 Haziran’da açıklanacak olan üniversiteye giriş sınavının sonuçları ile birlikte dağıtılacak.

Bu yıl Ulusal Üniversiteye Giriş Sınavına (ORT) 42 bin 491 aday başvurmuştu. Sınav, 15 Mayıs 2018 tarihinde ülke genelinde 118 merkezde gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 ORT’nın genel eğitim testinin taban puanı 110, özel branş testinin taban puanı ise 60 puan olarak belirlendi.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı

2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk zilinin ne zaman çalınacağı ise henüz belirlenmedi. Kırgız Parlamentosu Milletvekili Dastanbek Cumabekov tarafından bu sene okul yılının açılışının 10 Eylül’e ertelenmesine ilişkin bir teklifte bulunulmuş ve bu sebeple konuyla ilgili araştırmalar başlatılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, eğitim-öğretim yılının açılış tarihinin 1 Eylül’den 10 Eylül’e ertelenmesi eğitimi hiçbir şekilde etkilemeyecek. Sadece okul yılının süresi 31 Mayıs’a kadar uzatılacak.