Türkan Hüseynova
4 years ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bişkek’te "Kırgızistan’da Unutulmaya Yüz Tutmuş Türk Lehçeleri" Konulu Seminer Düzenlendi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Kırgızıstan-Türkiye Manas Üniversitesinde “Kırgızistan'da Tehlikede Olan Türk Lehçeleri” konulu seminer düzenlendi. 

Semineri üniversitenin Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın sundu.

Türkoloji Bölümünün lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı seminerde Aydın, dünyada mevcut olan dillerin %96'sının dünya nüfusunun %4'ü tarafından konuşulduğunu belirtti.

Bişkek’te "Kırgızistan’da Unutulmaya Yüz Tutmuş Türk Lehçeleri" Konulu Seminer Düzenlendi


Rusya Federasyonunda yaşayan bazı toplumların dillerini kaybetmekte olduğuna dikkat çeken profesör, Şor Türkçesi konuşanların sayısının 5 bine kadar düştüğünü, aynı durumun Güney Sibirya'da yaşayan çok sayıda dilde de görüldüğünü söyledi.

Aydın, Kırgızistan'da 80'den fazla etniğini yaşadığını, fakat  Karaçay ve Balkar Türkçesinin, Türkmen, Hakas, Altay, Başkurt, Tatar Türkçesi gibi bazı Türk dillerinin konuşan sayısının oldukça azaldığını bildirdi.

Prof. Mehmet Aydın, "Devlet ve resmi dilin baskısı sonucu konuşma ve eğitim dili olarak kullanılmayan, umursanılmayan diller ve lehçeler zamanla aile dili, daha sonra yaşlı dili olur ve onlarla birlikte de kaybolurlar." diyerek dilin yok olma sebeplerini açıkladı.

Kaynak: kabar.kg