Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 34 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan'da Türk Konseyi'nin Zirvesi İçin Hazırlıklar Başladı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin Zirvesi 3 Eylül'de Kırgızistan'ın Çolpon-Ata şehrinde gerçekleşecek.

Kırgızistan


Bugün Kırgızistan'ın Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin (Türk Konseyi) Zirvesi'ni düzenlenmesine ilişkin kararı imzaladı. Bununla birlikte, karar çerçevesinde zirvenin organizasyon komitesinin oluşturulmasına ve hazırlıkların şimdiden başlatılmasına dair talimatları verdi.

İmzalanan karara göre, Türk Konseyi Kırgızistan Zirvesi 3 Eylül'de Isık-Göl eyaletinin Çolpon-Ata şehrinde gerçekleşecek. Organizasyon komitesine ise Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov başkanlık edecek. Komitede hükümet temsilcilerinin dışında Isık-Göl eyaletinin üst düzey yetkilileri de yer alıyor. 

Aslında Türk Konseyi Kırgızistan Zirvesi'nin 2015 yılında düzenlenmesi gerekiyordu, ancak belirsiz sebeplerden dolayı bugüne kadar ertelenmişti. Kırgız Hükümeti tarafından da konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmamıştı.

Kırgızistan


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 9 Nisan 2018 tarihinde Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. İkili görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında Erdoğan, Türk Konseyi’nin bir sonraki zirvesininin Bişkek’te gerçekleştirilmesini önermişti. 

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ise 30 Nisan 2018 tarihinde, Özbekistan'ın uzun aradan sonra Türk Konseyi'ne yeniden katılma kararı aldıklarına dair açıklama yaparak, gelecek aylarda Kırgızistan'da gerçekleşecek olan zirveye katılacığını bildirmişti.  

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile 2009 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından kurulmuş uluslararası bir yapıdır. "Türk Konseyi" ya da "Türk Keneşi" olarak da adlandırılan yapı, Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, her ülkeden gelen akil insanlardan oluşan "Aksakallar Konseyi", "Kıdemli Memurlar Komitesi" ve merkezi İstanbul'da bulunan sekretaryadan oluşuyor. Türk Konseyi'nin kurulmasından bu yana ise 5 zirve düzenlendi.