Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 39 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan'ın Yeni Başbakanı Muhammetkalıy Abılgaziyev Oldu

Kırgızistan meclisinde yapılan oylama sonucu ülkenin yeni başbakanı Muhammetkalıy Abılgaziyev oldu. Oylama ile 30.Hükümet programı, yapısı ve bakanlar kuruluna da onay verildi.

Kırgızistan

Kırgızistan’da 19 Nisan’da Sapar İsakov’un başkanlığındaki hükümetin düşürülmesinin ardınan yeni başbakan ve hükümeti belirlemek için 120 sandaliyeli meclisin olağanüstü toplantısı gerçekleştirildi.

Mecliste koalisyon hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Partisi, Cumhuriyet-Ata Yurt, Kırgızistan ve Bir Bol Partileri meclis dışından Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdare Başkanı Muhammetkalıy Abılgaziyev’i başbakan adayı olarak gösterdi.

Abulgaziyev, meclis oturumunda yeni hükümet programını okudu ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada, oturuma katılan 115 milletvekili Abılgaziyev’in başbakanlığı için "evet" oyu kullandı.

Hükümet programı, yapısı ve bakanlar kurulu güvenoyu alan Abılgaziyev, daha sonra yaptığı konuşmada, milletvekillerine teşekkür etti.

Meclisin olağanüstü toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Muhammetkalıy Abılgaziyev’in başbakanlık görevine getirilmesine ilişkin kararnameyi onayladı.

Göreve başlayan Başbakan, kendisine emniyet müdürlüğü tarafından sağlanan koruma desteğini geri çevirdi.

Muhammetkalıy Abılgaziyev, ülkenin bağımsızlık tarihinde 29'uncu başbakan oldu.

Muhammetkalıy Abulgaziyev Kimdir?

Muhammetkalıy Abulgaziyev, 20 Ocak 1968’de Narın bölgesine bağlı Don-Alış köyünde dünyaya gözünü açtı. 1994 yılında K.İ.Skryabin adındaki Kırgızistan Tarım Enstitüsü’nden, 1997’de Uluslararası Kırgızistan Üniversitesi’nden mezun oldu.

1994-1997 yıllarında çeşitli şirketlerin yöneticilik pozisyonlarında yer aldı. 1998 yılında Kırgızistan Başbakanlığı bünyesindeki Küçük ve Orta Ölçekli İşleri Destekleme Fonu’nda uzman oldu.  Böylece siyasi kariyerine bir adım atmış olan Abılgaziyev, 2010-2016 yıllarında Sosyal Fonu Başkanı, 2016-2017'de Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı, 2017 Ağustos-Eylül aylarında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı, Eylül ayından sonra Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Birinci Yardımcısı görevlerinde yer aldı. 16 Mart 2018’de Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı atandı. 20 Nisan 2018 tarihinden itibaren Kırgızistan Başbakanı.