Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 2 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan En İyi Araştırmacı Gazetecisini Kaybetti

Kırgızistan, en iyi araştırmacı gazetecisi Ulanbek Egizbayev'i kaybetti. 

Kırgızistan En İyi Araştırmacı Gazetecisini Kaybetti


Dün öğlen Isık-Göl'de suda boğulmak üzereyken kurtarılan gazeteci Ulanbek Egizbayev, hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirdi. 28 yaşındaki Egizbayev'in cenazesi yarın Narın bölgesine bağlı Kök-Car köyünde defnedilecek.

Azattyk Media grubunda uzun süredir muhabirlik yapan genç aratırmacı gazeteci Ulanbek Egizbayev, bir haftadır eşi ile birlikte Isık-Göl'de tatil yapıyordu.

Ulanbek Egizbayev Kimdir?

Ulanbek Egizbayev, 12 Şubat 1990 yılında Narın bölgesine bağlı Koçkor ilçesinin Kök-Car köyünde bir öğretmen ailesinin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise eğitimini köyde tamamlayan Egizbayev, 2008 yılında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mühendislik Bölümü'nü kazandı. Ancak, bir sene sonra gazeteci olma hayalini gerçekleştirmek için tekrar üniversite sınavına girerek Gazetecilik bölümü öğrencisi oldu. 2013 yılında KTMÜ'den mezun olan Egizbayev, 2015 yılında Kırgızistan Beşeri Bilimler Üniversitesi'nin Siyasi Bilim Bölümü yüksek lisans diplomasına sahip oldu.

Gazeteciliğe üniversitenin öğrenci gazetesi ve radyosunda çalışmakla başladı. Manas Gazetesi'ne yazdığı ilk yazısı 2010 yılında Türkiye'deki Genç İletişimciler Yarışması'nın ödülüne layık görüldü. Daha çok araştırma-inceleme haberlerini yazan Egizbayev, ''Kilosu 2,5 Liradan Orta Asya’yı Uyuşturuyor'' başlıklı nasvay (bir uyuşturucu türü) hakkında yaptığı araştırması ile 2011 yılında yine Türkiye'de ödül aldı. Aynı yılda çalışmaları Kırgızistan'da da takdir edilerek, Melis Eşimkanov Kırgızistan'ın En İyi Genç Gazetecisi ödülüne layık görüldü.     

2012 yılında 3. sınıf öğrencisiyken ''Canı Agım'' (Yeni Akım) Gazetesi'nde çalıştı. Her çalışması toplumda yankı yaratan genç gazeteci, 2014 yılından beri Azattyk Media grubunda siyasi haberler ve parlamento muhabiri olarak görev yapıyordu.

Kırgızistan En İyi Araştırmacı Gazetecisini Kaybetti


Egizbayev, engelli çocuk Nurgazı hakkında yaptığı belgeseli ile 2016 yılında New-York'ta Webby Awards ödülüne layık görülmüştü. Kırgızistan'da ise Onur Belgesi ile onurlandırılmıştı.

Ayrıca, basının gelişmesine önemli katkılarından dolayı, 2017'de, BDT Parlamentolar Meclisi'nin ödülü ve onursal rozeti ile onurlandırıldı. En son 22 Haziran 2018'de Kırgızistan'ın araştırmacı gazetecilerine verilen ''Altın Kalem'' ödülünün sahibi olmuştu.

Azattyk'ın bünyesindeki ''Ingaysız Suroolor'' (Sakıncalı Sorular) programının da sunuculuğunu yapan gazeteci, son zamanlarda ülkedeki yolsuzluk konularını ele alarak siyasetçilerin yasadışı faaliyetlerini de gün yüzüne çıkarıyordu.

Kırgızistan En İyi Araştırmacı Gazetecisini Kaybetti


Ailede tek oğul olmasına rağmen tüm Kırgız halkının oğlu olmayı başarabilen Ulanbek Egizbayev, yakında baba olacaktı.