Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 2 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırgızistan ile Özbekistan Toprak Takasına Hazırlanıyor

Bişkek ile Taşkent, Kırgızistan'ın Barak eksklavını* iki ülke arasındaki sınırda bulunan eşdeğer bir alana takas edilmesine ilgili görüşüyor. 

Kırgızistan ile Özbekistan Toprak Takasına Hazırlanıyor


Kırgız Hükümeti Basın Sözcüsü Çıngız Esengul Uulu,  Fergana'da 7 Ağustos'ta Kırgız-Özbek sınır meselelerine ilgili hükümetler arası bir toplantı gerçekleştiğini ve toplantıda görüşülen konuların biri de Özbekistan topraklarında bulunan Kırgızistan'ın Barak eksklavı olduğunu açıkladı. Ayrıca, bu konun hala tartışılmakta olduğunu da  belirtti.

Toprak değişim çalışmalarıyla ilgili ''Azattyk'' radyosuna  konuşan Barak eksklavının başkanı Burkanbek Aşırov, ''Toprak takası görüşmeleri Barak köyünün sakinlerinin talepleri doğrultusunda yapılıyor. Eksklava giden yol üzerindeki sınır kapısı 2013 yılında Özbekistan tarafından kapatılması ile, Kırgızistan'a ulaşım zorlaşmıştı. Kırgızistan'a 2,5 kilometre mesafede olmamıza rağmen 300 km uzaklıktaki Kızıl-Kıya şehrine yakın sınır kapısından geçmek zorunda kaldık. Şu anda Barak eksklavının Özbekistan'ın Andican bölgesine bağlı Korgon-Töbö ilçesinin Birleşken köyü ile takas edilmesi görüşülüyor. Birleşken köyü Kırgızistan'ın Ak-Taş ve Kaşkar Kıştak köylerinin yanında yer alıyor'' açıklamasında bulundu.

Barak eksklavı

Barak eksklavı, Özbekistan sınırları içinde bulunan Kırgızistan'ın Oş bölgesine bağlı Kara-Suu ilçesinin bir köyüdür. Köy 230 hektarlık alana sahip. Barak'a ulaşım Özbekistan'ın2010 Oş olaylarından sonra sınır kapılarını tek taraflı olarak kapatması ile zorlaşmıştı. Bu sebeple Kırgız hükümeti 2011 yılında eksklavın sakinlerini Kırgızistan'a yerleştirme kararı almıştı. Özellikle 2013 yılında köy yolunun üzerindeki Ak-Taş sınır kapısının kapatılmasıyla, eksklav Kırgızistan'dan tamamıyla izole edilmişti. Bu durumda zorluk çeken köy sakinleri toplu göçe başlamıştı. Kırgızistan'a gelen 153 aileye Kara-Suu ilçesinden arsa ve maddi destek sağlanmıştı. Şu anda Barak eksklavında 78 kişiden oluşan sadece 20 aile yaşamaktadır ve onlara Kırgızistan'dan devamlı insani yardım gönderilmektedir.

Ayrıca Kırgızistan'da Özbekistan'ın 4 anklavı (Soh, Çon Kara-Kalça, Şahimardan ve Taş-Döbö) bulunmaktadır. Özbekistan uzun süredir Kırgız hükümetinden Özbekistan ile Soh anklavını bağlayan bir yolun yapılmasına ilgili talepte bulunmaktadır.

İki ülke arasındaki sınırın uzunluğu 1378 km'dir ve sınırın 208 km'si henüz net sınırlandırılmamıştır.  Kırgız-Özbek sınır meselesi 1990'lardan beri devam etmektedir.

Kaynak: azattyk.org

*Eksklav: Siyasi olarak bir ülkeye bağlı olduğu halde coğrafi olarak o ülkede yer almayan topraklara verilen isim.