Aiperi Seiitbekova
1 year ago - 1 Dakika, 41 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırım'da Buzul Çağ Öncesi Döneme Ait Karstik Mağara Bulundu

Rusya mağarabilimcilerine göre Kırım'da 'Tavrida' federal karayolunun döşeme çalışmaları sırasında bulunan karstik mağarada dünyanın en eski yaşam izleri bulunuyor.

Kırım


Rusya, Kırım köprüsüile bölgenin diğer şehirlerini birbirine bağlayacak 'Tavrida' federal karayolunun inşaatını yapıyor. İşte bu karayolunun döşeme çalışmaları sırasında, Kırım'daki Zuya nehrinin yakınlarında yer alan Zuya köyünde bir karstik mağara bulundu. 

Kırım Cumhuriyeti'nin Başkanı Sergey Aksenov şu anda yol çalışmalarının durdurulduğunu ve bölgede araştırma işlerini yürütecek bir komisyonun oluşturulduğunu bildirdi. 

Mağarada eski hayvan kemiklerinin bulunduğunu belirten Rusya Mağarabilimcileri Birliği Başkanı Gennadiy Samohin ise, burada dünyanın en eski yaşam izlerine rastlanabileceğini ifade etti. 

Samohin, ''Mağarada bulunan mamut ataları mastodonlara, mağara gergedanlarına, burma boynuzlu keçi ve geyiklere ait kemikler, dünyanın ilk yaşam izlerinin kanıtlarıdır. Ayrıca hayvanların bölünmüş tübüler kemikleri, burada insanoğlunun ilk yaşam izlerinin varolma ihtimalini arttırıyor.'' diye açıklama yaptı.

Kırım


Kırımlı bilim adamı Dmitri Startsev, mağaradaki hayvan kalıntılarının buzul çağ öncesi döneme ait olduğunu ve yaşları 800 bin yılı aşabileceğini tahmin ediyor. Mağaranın oluşum yaşı ise 1-15 milyon yıl olarak tahmin ediliyor.

Zuya köyünde yeni keşfedilen karstik mağaranın uzunluğu 1015 metredir. Ancak jeofizikçiler, mağaranın devamının olduğunu da öne sürüyorlar. Kırım'ın en büyük mağarası olma niteliğini taşıyan mağaranın genişliği 5, yüksekliği 12 metredir. Ayrıca burada havanın sıcaklığı 13 derece, nem oranı ise %96. Mağaranın girişi 14 metre derinlikteki kuyunun dibinde bulunuyor.

Daha önce, Kırım'ın Zuya köyünün yakınlarında Neandertallerin yerleşkesi olan Kiik-Koba mağarası bulunmuştu. 1924 yılında keşfedilen mağaradan Neandertallerin kalıntıları ve onlara ait el yapımı aletler, mağara ayısına, geyik ve atlara ait kemikler çıkartılmıştı.

Karstik, bir fiziko kimyasal süreçler sonucu eriyen kayaçların karstlaşması sırasında meydana gelen yüzey ve yeraltı şekillerine denir. Bu karstik şekillerden biri de mağaralardır.