Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kırım’daki Patlamanın Detayları Endişe Verici

Rus yetkililer, saldırganın 18 yaşında Vladislav Roslyakov adlı bir öğrenci olduğunu açıkladı. Moskova ise bu saldırıyı  bir 'terör' eylemi değil, bir ”katliam“ olarak nitelendirildi.

Kırım’daki Patlamanın Detayları Endişe Verici


18 yaşındaki öğrencinin Eric Harris'i taklit ederek böyle bir olaya sebebiyet verdiği anlaşıldı.

Beyaz bir t-shirt ve pompalı tüfekle mekana gelen gencin, bomba tesirli patlamanın gerçekleşmesine neden olduğu söyleniyor. 17 kişinin hayatını kaybettiği patlamada 50’den fazla da yaralı olduğu biliniyor. Patlamada hayatını kaybeden kişilerin çoğunluğunun öğrenci olduğu belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güvenlik güçlerini patlamanın sebebini ortaya çıkarmak adına görevlendirdi. Rusya tarafı ise, patlamanın bir terör saldırısı olabileceğini açıkladı. Emniyet birimlerince yapılan ilk açıklamaya göre patlamanın, Kırım’daki bir yüksekokulda gaz sıkışması nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor. Ancak daha sonra, patlamanın okulun kafesindeki bomba yüzünden gerçekleşmiş olabileceği açıklandı.

Bir başka iddia ise patlama öncesinde, birkaç maskeli saldırganın okuldakileri silah ile rehin alıp daha sonra öldürdüğü iddiası. Okulun müdürü ise, silahlı adamların içeri girip önüne gelen herkesi öldürerek en son kendilerini patlattığını ifade etti.

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, facianın ardından Kerç’te 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.