Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika, 13 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kitap Önerisi: Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı ile adından sıkça bahsettirerek ciddi bir okuyucu kitlesine ulaşan Khaled Hosseini’nin ikinci romanı.

Kitap Önerisi: Bin Muhteşem Güneş


Romanda iki kadının kesişen yaşam öyküleriyle hem Afganistan hem de dünyanın birçok yerinde kadınların yaşadığı sıkıntılara değiniyor yazar. Meryem, Leyla, Celil, Raşit, Tarık, Nana, Azize ve Zalay romanın başlıca karakterleri arasında.

Çocuğu olmayan kadınlar ve yaşadıkları sıkıntılar, küçük yaşta evlendirilen kızlar, savaş nedeniyle mağdur olan insanların öyküsü kitabın konularından birkaçı.

Bir günde elinizden düşürmeden okuyacağınıza garanti verebileceğim bu kitabın ilginç yönü ise bir erkeğin kadınların yaşadığı sorunları bu kadar iyi şekilde anlatması ve onları bu denli iyi anlaması.

Bir çırpıda okuyacağınız ve uzun süre etkisinde kalacağınız bu romanı size şiddetle tavsiye ediyorum. Ben haftalarca etkisinden kurtulamadığım bu romanı tam olarak bir günde bitirmiştim. Bugün benden kitap önerisi isteyenlere kuşkusuz ilk önerdiğim roman "Bin Muhteşem Güneş" oluyor. Beni ve tabi diğer okuyanları bu denli etkilemiş olması çevremizde romanda anlatılan tarzda hayatlara, sıkıntılara şahit oluşumuz ve dünyada romandakine benzer gerçek yaşamların varlığıdır şüphesiz. 

Püren Özgören’in çevirisiyle Everest Yayınlarından çıkan kitap uzun sonbahar gecelerinde okunabilecek en güzel kitaplar listesinin ilk sırasını hakediyor. Eminim sizi de etkisi altına alacak ve uzun süre düşündürecek.

Şimdiden iyi okumalar...