Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

KKTC 37 Yaşında

15 Kasım 1983’de Kıbrıs’ın Türk yurdu olduğu bütün dünyaya duyuruldu.

KKTC 37 Yaşında


"Kıbrıs Cumhuriyeti", 1960 yılında adanın iki halkı arasında ortaklık temeline dayanarak kurulmuş ve uluslar arası antlaşmalar ışığında kurulmuştur. Rum grupları tarafında silahlı saldırılar neticesinde Kıbrıs Türkleri, ülke yönetimi tarafından ötekileştirilmeye başlanmıştı.

Yunanistan'da 1967'de yönetimi ele geçiren askeri yönetim, Kıbrıs'ta Boğaziçi ve Geçitkale köylerine tacizde bulundu.

Türkiye'nin anlaşmalara göre müdahale hakkını kullanabileceği yönünde ihtar çekmesiyle Yunanistan, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Kıbrıs’tan kuvvetlerini çekmek zorunda kaldı.

Kıbrıs Türkleri ise 29 Aralık 1967'de 1960 Anayasası tam anlamıyla işleme girene kadar kendi yönetimlerinin kendilerince sağlanma adına ''Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi''ni kurdu. Bu yönetim daha sonra yerini "Kıbrıs Türk Yönetimi'’ 'ne bıraktı. Süreç "Otonom Türk Yönetimi" 'nin ilanına yani 1974'e kadar devam etti.

15 Temmuz 1974'te Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios Askeri darbe ile indirildi. Bu olay sonrasında ise Türkiye’de Milli Güvenlik Kurulu toplandı.

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, toplantı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Kıbrıs'a müdahale olabileceği ve bu yönde hazırlık yapılması talimatını verdi.

Türkiye, Kıbrıslı Türklerin güvenliğini göz önünde bulundurarak Başbakan Ecevit tarafından "Ayşe tatile çıksın" mesajıyla20 Temmuz 1974 günü Barış Harekâtı’nı başlattı.

KKTC 37 Yaşında


Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı engellenerek Kıbrıs Türk halkının varlığı sağlama alınmış oldu. Harekât sonrasında bu başarının ardından 13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti kurulmuş oldu.

Viyana'da BM gözetiminde Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasındaki nüfus mübadele anlaşması gereğince Rumlar güneye, Türklerin de kuzeye geçmesi sonucu adada iki taraf ortaya çıktı

15 Kasım 1983 günü Kıbrıs Türk Federe Meclisinde alınan kararda Kıbrıs Türk halkının siyasi devlet olgusu dünyaya ilan edilmiş oldu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve bağımsızlık bildirisi oy birliğiyle onaylandı.

KKTC 37 Yaşında


KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı ve dönemin Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş''Ne Mutlu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türk çocuklarına.'' İfadelerine yer vermişti.

Günümüzde de Kıbrıs için yarım asır süredir devam eden müzakere süreci, Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle halen bir sonuca varamamaktadır.