Aynur Toleubayeva
2 years ago - 2 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kuzey Tanrı Dağları’nın İncisi: Kölsay Gölleri

Ladin ormanıyla çevrili üç büyük gölden oluşan Kölsay Gölleri, "Kuzey Tanrı Dağları’nın incisi" olarak adlandırılır.

Almatı’nın mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden biri Kölsay Gölleri'dir. Almatı şehrinden yaklaşık 330 km uzaklıkta bulunmaktadır. Milli Park, Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti 88 sayılı Kararnamesi ile 7 Şubat 2007 tarihinde kurulmuştur. Koru toplam 161bin 45’lik hektar alanı kapsamaktadır. Bölgenin % 72'si koru alanı, % 13'ü ise rekreasyon ve turizm alanları olarak bilinmektedir.

Kuzey Tanrı Dağları’nın İncisi: Kölsay Gölleri


Milli park, Almatı bölgesindeki Rayımbek ve Talgar semtindeki tek bir diziden oluşmaktadır. Coğrafi konumu ve doğası ile ilgi çeken park, Doğu Küngey Aladağları'nın kuzey makro menziline ait Tanrı Dağları’nın kuzey-doğu yamacında yer almaktadır.

Milli parkın en görkemli yerlerinden biri, Kölsay nehri ve Şelek nehri vadisi üzerinde bulunan Kölsay gölleridir. Göller, Kayınlı ve Kölsay nehirleri nedeniyle 1887 ve 1911'de kuruldu. Yukarı Kölsay Gölü, deniz seviyesinden 2 bin 650 metre yükseklikte yer alıp, genişliği 190 metre, suyun derinlik alanı 180 bin metre, en derinliği 24 kilometredir. Ayrıca Orta Kölsay, Kayındı olarak adlandırılır. Göl deniz seviyesinden 2 bin 250 metre yüksekliktedir. Uzunluğu bin 150 metre, genişliği 298 metre, uzunluğu 800 metre, su yüzeyi 343 bin metrekare ve derinliği 57 metredir. Gölün özelliği ise suyun dibinde dikilmiş çam ağaçları benzersiz güzellik katmaktadır. Aşağı Kölsay deniz seviyesinden bin 800 metre yükseklikte bulunmaktadır. Şekle göre, göl nehrin akışına doğru yönlenir. Uzunluğu bin 500 metre, merkez genişliği 222 metre, su alanı 33 bin metrekaredir, derinliği 37 metredir. Göller, tamamen ladin, çam, huş ağaçları ve çeşitli bitkisel otlarla çevrilidir.

Park sınırının kuzey bölgesi ormanla sınırlı olup, güneyinde Küngey Aladağ ile bitmektedir. Küngey Aladağ silsileleri, Kegen topraklarının kuzey kesiminde ülkenin güney tarafındaki Kırgız Cumhuriyeti sınırlarında yer almaktadır.

Park alanı deniz seviyesinden 1800-3500 metre yükseklikte olup, göllere ve zengin flora-faunası bulunan eşsiz bir manzaralara sahiptir. Doğanın bozulmamış alanları da korunmaya devam etmektedir.

Turistik gezi için sezon haziran ayı itibariyle başlayıp eylüle kadar devam etmektedir. Bu bölgedeki yüksek dağ iklimi yazın gündüz 30 dereceye kadar sıcaklık gösterse de gece -5, -10 dereceye kadar düşmektedir. Çeşitli tur şirketleri aracılığıyla bölgeyi gezmeniz mümkün.

Bu üç göle otomobilsiz gitmek isterseniz, aynı zamanda bunu fırsata dönüştürebilirsiniz. Yürürken, ikinci gölde yaklaşık bir buçuk saat geçiriyorsunuz ve ikinci gölden üçüncü göle geçmek için sadece yarım saat harcıyorsunuz. Veya birinci gölden at kiralayabilirsiniz. Ayrıca konaklamak için isteğe göre kiralık çadır ve müstakil evler de bulunabiliyor. Böylece Büyük Bozkır'ın büyük huzurunda, büyük hazinenin sahibi siz oluyorsunuz.

Koruda 29 memeli; 197 kuş; 2 sürüngen; 2 balık; 704 bitki türü var olduğu bilinmekte. Bunların arasında Guinness Rekorlar Kitabına giren Kar leoparları da bulunuyor.