Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Komi Cumhuriyeti'nin Aşınmış Sütunları

Ziyaretçiler tarafından İngiltere’deki Stonehenge sütunlarına benzetilen ''Aşınmış Sütunlar'', Rusya’nın yedi harikasının biridir. 

Komi Cumhuriyeti


Aşınmış Sütunlar (Weathering Pillars), Komi Özerk Cumhuriyeti’nin Manpupuner vadisindeki milli park alanında yer almaktadır. Diğer adıyla Mansi Sütunları olarak bilinen kayalar vadideki sürekli esen rüzgarlardan dolayı dağların aşınması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Günümüzde nüfusu 12 bin 500'ün altında olan Mansi halkının dilinde, vadinin adı "Küçük dağ putları" anlamına gelmektedir. Sütunlara dönüşmüş olan dağların bir zamanlar Mansi halkının ibadet ettiği kutsal bir yer olduğu söyleniyor. 

Komi Cumhuriyeti


Vadinin tam ortasında bulunan yedi sütunun yüksekliği 30-42 metre aralığında değişiyor. Romantik bir ortam yaratan sütunlar, insanların bakış açısına göre farklı hayvanların siluetlerini yansıtmaktadır.

Komi Cumhuriyeti


Bu dev doğa anıtları tüm gizemi ve efsaneleri ile sadece Rusya'dan değil, dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacı ve turistleri dikkatini çekmektedir. Aşınmış sütunlara yürüyerek kayaklarla veya helikopterle ulaşılabilir.