Sevde Kalafat
3 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Konya’da Obruk Tehlikesi

Yer altı sularının çekilmesiyle Konya’nın Karapınar ilçesinde oluşan obruk yerleşim yerleri ve ekili alanları tehdit ediyor.

Konya’da Obruk Tehlikesi


İrili ufaklı 300 tane obruğun meydana geldiği ilçede, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, obrukların devam edeceğini ve engellenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu oluşan karbonik asit, kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla eriterek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur, ve bir süre sonra mağaranın üstünde bulunan toprak çöker işte bu çökme sonucu obruk adı verilen derin çukurlar oluşur.

Konya'da Tuz Gölü'nden başlayıp, Karapınar, Çumra ve Akören ilçesine kadar çözülebilen kayaçların olması sebebiyle bölgede sıkça obruk oluşuyor. Bazı bölgelerdeki obruklar yerleşim yerine 100-200 metre uzaklıkta bulunuyor.

Arık yaptığı açıklamada, obruklar önceden yüksek kotlarda meydana gelirken yer altı sularının aşırı kullanımı ve kuraklık nedeniyle su seviyesinin çekildiğini ve obruk oluşumunun daha düşük kotlara geldiğini belirtti. Obruk oluşumunun engellenemeyeceğini neden olan faktörlerin iyileştirilebileceğini bunun için yer altı sularının daha kontrollü kullanılması gerektiğini ifade etti.