Dilek Özdemir
3 years ago - 3 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Konya'da Ramazan Bir Başka Güzel

Konya dendiğinde birçoğumuzun aklına ilk olarak İslam âlimi Mevlana Celaleddin Rumi Hz. gelir.Ardından manevi ve uhrevi havasını hisseder,neyin inleyen acıklı sesini duyar gibi oluruz.

O muaazzam ruh halinden sıyrılmaya başlayınca Konya' nın dillere destan yemekleri aklımıza gelmeye başlar.Aynı zamanda da tarihi dokusu.

Geçmişteki yaşanmışlıklarıyla, tarihiyle zengin, yöresel lezzetleriyle herkesin mutlaka görmesi ve yaşaması gereken bir şehir olan Konya... Özellikle Ramazan ayında İslamiyeti her adımında hissedeceğiniz  ruhunuzu huzura erdirecek bir şehirdir.

Konya


Gezilecek yerler arasında Mevlana Celaleddin Rumi'nin türbesi ve Mevlana Müzesi  ilk sırada olmalı. Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı'nın yeri, Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna'nın babası Sultânü'l-Ulemâ Bâhaeddin Veled'e hediye edilmiştir.

Sultânü'l-Ulemâ 12 Ocak 1231 tarihinde vefat edince türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Bu defin gül bahçesine yapılan ilk defindir.

Ne Olursan Ol Yinede Gel

 Mevlana Celalettin Rumi'nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye de devam etmekte .UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana'nın yarattığı hoşgörülü felsefe  yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anıldı, anlatıldı.

Ardından yüce zat Mevlana Hz.nin yoldaşı hocası  Şems-İ Tebrîzî nin  Câmii ve Türbesini ziyaret edebiliriz.

Selimiye Camii

Mevlâna Müzesinin yanında bulunmaktadır. Klâsik Osmanlı mimarîsinin Konya’daki en güzel örneklerinden biridir.Şehzade Selim tarafından yaptırılan Selimiye Camii nin her dokusunda Mimar Sinan'ın izleri vardır adeta.Tüm ramazan boyunca kapıları gece ve gündüz ziyaretçilere açık olup teravih namazınada ev sahipliği yapmaktadır.

Kapu Camii

Ramazanda teravih ruhunun tam anlamıyla yasandığı cami... Teravih her 2 rekatta selam verilerek hatimli olarak kıldırılır.İnsanin maneviyatinı güçlendiren bir  uhrevi havası vardır. Çok uzun sürmesine rağmen kalabalık ve hiç eksilmeyen teravih  cemaati vardır. Ayrıca bu caminin bir diğer ozelliği de dileyen misafirlerine itikata girmeleri için de olanak sağlamasıdır.

Sille Köyü

Tarih boyunca barışın ve hoşgörünün sembolü olan Konya’da bir köy var ki Hıristiyanlar ve Müslümanlar yüzyıllarca birlikte yaşamış, birlikte çalışarak bozkırın ortasında adeta bir vaha yaratmış. O köy Konya’nın merkezine 8 km uzaklıktaki Sille.

Dinlerini yaşayamayan insanların saklandıkları mağaraları, anlaşamayan cemaatin karşılıklı yaptıkları kiliseleri ve Safranbolu’yu anımsatan evleriyle Sille farklı hikâyeleri ile ziyaret edilmeyi kesinlikle hak ediyor.

Şehrin en merkezi yerlerinden birinde olan Alaaddin Tepesi, Sultan Alaaddin tarafından halktan vergi yerine toprak istemesiyle oluşan yığının eseriymiş ve tepe olarak kalmış. Şimdilerde ise çay bahçeleri ve parklar mevcut. Şehri mutlaka birde buradan izleyin derim.

Çumra da bulunan ve Unesco Dünya Mirası Listesine alınan,İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti de mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden.,Çatalhöyük’teki içlerine çatılardan girilen birbirine bitişik evler ile sokağı olmayan yerleşim ünik bir özellik sergilemektedir.

Konya

Konya'nın tarihi ,manevi ve doğal güzellikleri ile görülecek yerleri bunlarla sınırlı olmayıp kısa zaman diliminde öncelik vermeniz gereken yerler olarak düşünülmeli.

Şimdi birde genelde ve özellikle Ramazanda Konya'nın müthiş  yöresel lezzetlerine göz atalım.

İftarda Özellikle tercih edebileceğiniz başlangıç olarak bamya ve yoğurt çorbası harika olacaktır. Ana yemek içinse meşhur etli ekmek, farklı müthiş bir lezzet olan  etli topalak, başlı başına ziyafet çebiç tandır böreği, düğün pilavı, Mevlana böreği ve batırık ise en güzel seçimler.

Tatlı olarakta,Konya’ya özgü nefis bir tatlı olan sacarası ,dilber dudağı baklavası, höşmerim tatlısı, kaygana ve un helvası… Mutlaka tatmalısınız.

Kısa süreliğinede olsa Ramazanda Konya'yı ziyaret edip bahsedilen yerleri görüp o muhteşem lezzetleri tadıp geldiğime değdi diyeceğinizi duyar gibiyim.

Huzur dolu nice Ramazanlar....