Dr. Atasağun
1 year ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Konya'da Türk Dünyası Bacibey Festivali Başladi

Konya'da, birçok ülkeden konukların geleneksel giysileriyle katıldığı Türk Dünyası Bacıbey Festivali'nin ilk gününde gerçekleştirilen kılıç kalkan gösterisi, yabancı sanatçıların konserleri ve Selçuklu temalı defile davetlilerin beğenisini kazandı.

Konya


Meram Belediyesince, kahraman Türk kadınını temsil eden "Bacıbey" ismiyle, Dutlu Koruluğu'nda düzenlenen festivalin ilk gün etkinliklerine Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan başta olmak üzere 16 ülkeden temsilciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Türk dünyasında birlik ve beraberlik mesajlarının verilmesi, kadınların geçmişten bugüne gösterdikleri onurlu duruş ile yeteneklerinin ön plana çıkarılmasının amaçlandığı festivalin açılışında, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı konser verdi.

Bergama Kılıç Kalkan Ekibi'nin gösterisinin ardından, Kırgız sanatçı Janar Turatova eserlerini seslendirdi.

Konya


Festivale katılan Kazakistanlı sanatçı Arslanbek Sultanbekov da ünlü "Dombra" şarkısı ile büyük beğeni aldı.

Konya Olgunlaşma Enstitüsünün "Selçuklu" temasıyla düzenlediği defilede, dönemin ihtişamlı kadın ve erkek kıyafetleri sergilendi.

6 Mayıs'a kadar sürecek festivalde, açık hava konserleri, defileler, yarışmalar, çeşitli gösteriler ve konferanslar gerçekleştirilecek.

Festivale katılan vatandaşlar, alana kurulan obaları ziyaret ederek, Türk kültürünün dünyadaki yansımalarını, misafir ülkelerin kadın sanatçılarının el sanatları ürünlerini görebilecek, kardeş ülkelerin geleneklerini yakından tanıma fırsatı bulacak.

Ayrıca festival kapsamında, alanında öncü ve başarılı kadınlara "Yılın Bacıbeyleri" ödülleri verilecek.

Kaynak: konhaber