Sevde Kalafat
2 years ago - 59 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Koramaz Vadisi UNESCO İçin Hazır

Kayseri’nin Melikgazi ilçesi sınırları içinde yer alan Koramaz Vadisi’nin UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi'ne girmesi için yapılan çalışmalar sona erdi.

Koramaz Vadisi UNESCO İçin Hazır


Vadi içinde yer alan kuş cenneti Engir Gölü, zürafa fosil yatağı, kağnı yolları ve Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü gibi önemli unsurları sebebiyle UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’ne dahil edilmek istenen Koramaz Vadisi için arkeologlar, sanat tarihçileri, mağara araştırmacıları çalışmalar gerçekleştirdi.

Koramaz Vadisi yaklaşık 12 km. uzunluğa sahip bir deprem kırığı oluşumudur. Vadide yedi tane yaşam alanı bulunuyor. Bunlar: Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ve Bağpınar. Vadide 30 adet kaya oyması kilise bulunurken 2 adet de modern kilise mevcut.

Koramaz Vadisi UNESCO İçin Hazır


Vadi içinde tam olarak ne amaçlı kullanıldığı bilinmeyen Bizans döneminden kalma yapılar da bulunuyor. 19 ve 20’nci yüzyıldan kalma okullar, konaklar ve köşkler ise vadi içindeki sivil mimari örnekleri.

Mimar Sinan (Ağırnas), Behçet Kemal Çağlar (Büyük Bürüngüz), Mustafa Ağırnaslı, Müftü Mesut Efendi (Ağırnas) gibi önemli isimler vadi içindeki yerleşim bölgelerinde doğup büyümüştür.

Koramaz Vadisi içinde toplamda 32 kilise, 22 tarihi çeşme, 8 yeraltı şehri, 100 güvercinlik bulunuyor.