Burak GÜRAN
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Köroğlu Heykeli 17 Tır ile 5 Bin kilometre Uzaklıktan Getirilecek

Bolu’da inşası devam eden 16 Türk Devletinin kültürel mirasını yansıtacak olan Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı için üretilen heykel, Kazakistan’dan 17 tır yardımıyla 5 gün sürecek yolculuğun ardından Bolu’ya getirilecek.

Köroğlu Heykeli 17 Tır ile 5 Bin kilometre Uzaklıktan Getirilecek


Başkent Astana’da, Kazak mimar Yedil Tussibbekov ile heykeltıraş Murat Mansurov tarafından yapılan, iki ay içerisinde tamamlanması beklenen heykel 40 ton ağırlığında ve 30 metre boyunda tasarlanıyor. Heykel yerini aldıktan sonra kaidesiyle birlikte 70 metre yüksekliğe ulaşacak. Son aşamaya gelinen Köroğlu heykelinin festivalden önce tamamlanıp yerine konulması hedeflenmekte.

Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı, hem Türkiye’nin hem de Türk dünyasının değişik anlamlardaki Köroğluları ile ilgili ne kadar kitap yazılıp, film çekildiyse, ne kadar araştırma yapıldıysa hepsinin bir arada bulunacağı bir araştırma merkezi olacak.

Parkların şehir halkıyla kentleri bütünleştiren yapılar olduğuna değinen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaptığı konuşmada, "Burası uluslararası bir park. Türk dünyasının ortak parkı, Köroğlu Parkı, 8 ülke ile 8 özerk cumhuriyetin tamamının temsil edildiği bir park." dedi.