Berna Usta
3 years ago - 1 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Küllerinden Doğan Bir Milletin Destanı: Büyük Taaruz

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türk milletinin, Mustafa Kemal Atatürk başkumandanlığında küllerinden yeniden doğup adeta destan yazarak yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmasının nişanesidir.

Küllerinden Doğan Bir Milletin Destanı: Büyük Taaruz


Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında kazanılan Büyük Taarruz diğer adıyla Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile yurdumuz düşman işgalinden kurtulmuştur. Atalarımızın kanlarını dökerek aldıkları bu toprakları yine torunları kanlarını dökerek korumuşlardır.

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türklerin Ergenekon’dan ikinci kez çıkışının bayramıdır aslında. Türk milleti gök yeleli bir Bozkurt’un önderliğinde vatanına sahip çıktı.

Uzun yıllar boyu savaşan ve her savaşta topraklarını kaybede kaybede Anadolu içine sıkışan Türk milleti 26 Ağustos 1922’de başlattığı Büyük Taarruz ile işgal altındaki Türkiye’yi esaretten kurtarmıştır.

Türk Ordusu 9 Eylül’de İzmir’e girmiş 18 Eylül’de de Yunan orduları Türkiye’yi tamamen terk etmiştir. Kazanılan bu zaferin hatırası olarak 30 Ağustos günü Zafer bayramı ilan edilmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı ilk kez 1924 yılında Afyonkarahisar’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmış, 1926 yılından itibaren ise Zafer Bayramı şeklinde kutlanmaya başlanmıştır.

Bize bir vatan bırakabilmek için kendini feda eden bütün atalarımızın ruhu şad olsun.