Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kurbanlıklar İçin Cep Telefonu Uygulaması Geliştirildi

Kurban Bayramı yaklaşıyor bir çok kişi kurbanını seçerken "Sağlıklı mı? Gebe mi? Kurbanlık yaşa gelmiş mi?" şeklindeki sorularına doğru yanıt bulmakta zorlanıyor. Vatandaşlar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen HaySag mobil uygulaması ile artık kurbanlık seçerken bu sorulara en hızlı şekilde doğru yanıt alabilecek.

Kurbanlıklar İçin Cep Telefonu Uygulaması Geliştirildi


Tarım ve Orman Bakanlığı kurban konusunda bilgilendirme, kontrol ve denetleme çalışmalarına ivme kazandırdı. Herkesin güvenilir ve sağlıklı kurbanlık hayvan satın alabilmesi için teknolojinin nimetlerinden faydalanan Bakanlık, bu kapsamda HaySag mobil uygulamasını vatandaşların hizmetine sundu.

Cinsiyet ve Yaş Bilgisi Sorgulanacak Kurbanlıklar Güvenle Alınacak

Vatandaşlar, Veteriner Bilgi Sistemi’ne (TÜRKVET) kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin kolayca öğrenebilmek için cep telefonuna uygulamayı yükledikten sonra kurbanlık hayvanın küpesinde ki barkodu uygulama yardımıyla okutarak ya da barkod numarası girerek hayvana ait bütün bilgilere ulaşabilecek.

Kurbanlıklar İçin Cep Telefonu Uygulaması Geliştirildi


Bu sayede en doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşılacak. Hayvan hastalıkları, hayvan sağlığı, hayvan hareketleri, ve hayvan refahı ile ilgili mevzuatlar takip edilebilmenin yanı sıra şüphe edilen hayvan hastalıkları en yakın İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve YetiştiriciliğiHayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü'nün kurumsal e-posta adreslerine bildiri yapabilmektedir. Ayrıca Bakanlık tarafından yayımlanan hayvan sağlığı, hareketleri, ve refahı ile ilgili güncel duyuruları takip edilmesi de mümkün olacak.

Akıllı telefon uygulaması HaySay Android ve IOS işletim sistemlerine uygun şekilde geliştirdi.