Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 37 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

“Kurmancan Datka” Filmi Almatı’da Seyirciyle Buluşuyor

Milli Kırgız Film Kurumu bünyesinde çekilen ve Nazira Mambetova, Aziz Muradilov, Elina Abaykızı ve Mirlan Abdulayev'in başrollerini oynadığı film Almatı’da gösterime girecek.

“Kurmancan Datka” Filmi Almatı’da Seyirciyle Buluşuyor


Sadık Şer-Niyaz
‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da gerçekleşecek olan Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

Uluslararası Film Festivali, 17-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. En iyi dünya ve Kazak filmlerine de yer verilecek olan festivale dünyaca ünlü yönetmenlerin de katılacağı  açıklandı.

Öte yandan etkinlikte Türk dili konuşan ülkelerin yönettiği filmlere festivalde özel bir yer verileceği belirtildi

Kırgızistan’ın ünlü yönetmenlerinden olan Temir Birnazarov da “Gece Kazası” adlı filmi ile festivalde ana ödülü için yarışacak.

Kırgız tarihindeki en önemli kadın şahsiyetlerinden biri olan Kurmancan Datka, iyi bir eş, iyi bir anne ve iyi bir komutan olarak herkesin zihninde yer tutmuştur. Kurmancan Datka Kırgızistan'ın ilk tarihi filmidir. Filmin dünya galası 2014 tarihinde Kanada'da Uluslararası Montreal Film Festivali'nde yapılmıştır. Film, “2014 En iyi yabancı filmi” kategorisinde Oscar'a aday gösterilmişti.

Kurmancan Datka kimdir?

“Kurmancan Datka” Filmi Almatı’da Seyirciyle Buluşuyor


Kurmancan Datka, 1811 yılında Oş şehri yakınlarındaki Madı köyünde Bargı kabilesinden Mamıtbay’ın kızı olarak dünyaya geldi. 17 yaşında Kul Seyit ile evlendi. Bir yıl sonra kocasını terk edip babasının evine geri döndü.

Akıllı duruşuyla dikkat çekerdi. Düşünmeden konuşmaz ve değerlerinden asla taviz vermezdi. Kurmancan, bu niteliklerine güzelliği de eklenince, Hokand Hanlığı'nın ünlü komutanı Alimbek Datka’nın dikkatini çekti.

O yıllarda, Altay Kırgızlarının lideri olan Alimbek Datka ile Kurmancan 1832 yılında evlendi.

Bu evlilik ile 5 oğlu ve 2 kızı olan Kurmancan, tam kocasının istediği gibi bir kadın oldu. Ona hep destek verdiği ve aldığı politik kararlarında etkili oldu. Alimbek’in 1862 yılında bir suikasta kurban gitmesi sonrasında güneyde Kırgızların başına geçti. En kritik dönemlerde dahi dirayetli yönetim tarzıyla herkes tarafından saygınlık kazanmıştır.

Kırgız Kadın Lideri Kurmancan Datka, 1 Şubat 1907’de 96 yaşında vefat etmiştir.