Sevde Kalafat
4 years ago - 1 Dakika, 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kurtarılmayı Bekleyen Göl, Aral

Kazakistan ile Özbekistan arasında bulunan Aral Gölü’nün büyük kısmı Özbekistan’a dahil. Asya’nın ikinci, dünyanın dördüncü büyük gölü olan Aral, buharlaşmanın göle gelen akarsu oranından daha fazla olması sebebiyle git gide küçülmekte. Genişliği 228, uzunluğu 420 km olan gölün çevresi çöl olduğu için etrafında yerleşim bulunmamakta.

Gölün kaybolmaya yüz tutması, insanlığın elleriyle yaptığı en büyük doğal afetlerden biri. 40 yıla yakın bir sürede çöle dönen gölün geriye yalnızca yüzde 10’u kaldı. Aral Gölü’nün kuruması son yüzyıllarda görülen en büyük yeryüzü dönüşümü olarak kabul edilmekte. Sovyetler Birliği döneminde Aral’a akan Siri Derya ve Amu Derya nehirlerinin suyuyla pamuk yetiştiriciliğine başlanması sebebiyle gölün geleceği olumsuz etkilendi. 1980’lerde Özbekistan dünyanın en büyük pamuk üreticilerinden oldu. Fakat bu Aral Gölü'nün geleceğini pek de olumlu etkilemedi. Gölün küçülmesiyle balıklar yok oldu, balıkçılık sona erdi, bölgenin iklimi değişikliğe uğradı. Yeşil alanlar kuraklaştı, yağmurlar azaldı, yakınındaki tatlı su göletleri gölle birlikte yok oldu. Ve göl gittikçe küçülmeye devam etti.

Kurtarılmayı Bekleyen Göl, Aral


Özbekistan Cumhuriyeti bölgede turizmi canlandırmayı amaçlıyor. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev “2017-2018’de Aral Gölü havzasının geliştirilmesi” programını imzaladı. Programın kapsamında; Aral Gölü'nün sularının çekildiği kıyıda yer alan Moynak ilçesindeki eski balık konserve fabrikasının devreye alınması, Moynak sanayi bölgesinin oluşturulması ve tarım ürünleri işleme alanında faaliyet yapacak 100'e yakın işletmeyle bin 340 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. Bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamı ve işletmelere 1 Ocak 2027'ye kadar vergi imtiyazlarının tanınacağı, yeni iş yeri açmak isteyenlere ise boşta olan bina ve işletmelerde istihdam sağlama şartıyla ücretsiz kiralamalar yapılacağı kaydedildi.Program ayrıca, bölgede inşa edilecek "Moynak City Center" eğlence ve dinlenme tesislerinde Aral Gölü bölgesine özgü tuz ve çamurla tedavi merkezlerinin devreye alınmasını öngörüyor.Özbekistan hükumeti tarafından bu yılın başında onaylanan "2017-2021'de Aral Gölü havzasını kalkındırma" devlet programına göre, bölgenin desteklenmesi için 2,6 milyar dolarlık kaynak ayrılması planlanıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı