Türkan Hüseynova
3 years ago - 52 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Yapay Akciğerler İnsan Hayatını Kurtarabilir

Bilim adamları ilk defa laboratuvar ortamında akciğer üretiminde başarı elde ettiler. Geliştirilen akciğer sayesinde insan hayatı da kurtarılabilecek.

Yapay Akciğerler İnsan Hayatını Kurtarabilir


Science News'in aktardığı bilgiye göre yapay akciğer naklinin yapıldığı domuz yalnızca üç hafta yaşayabildi. Daha önceki denemeler ise başarısız geçmiş ve nakledilen organ birkaç saat içinde faaliyetini durdurmuştu. Bu kez organ nakli 4 domuzun sol akciğerlerinin yerine yapıldı ve 10 saat, 2 hafta, 1 ay ve 2 ay  süresince yaşayabildiler. Ameliyattan iki ay kadar daha yaşayabilen domuzun solunum sisteminde hiçbir sorun yaşamadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda normal akciğere sahip domuzların akciğerinde bulunan bakterilerin yapay akciğere de yerleştiği görülmüştür. Bu da yapay akciğerin gelişiminin normal olduğunun ve vücutla uyum içinde olduğunun işaretidir.

Eğer laboratuvar ortamında oluşturulan yapay akciğerler insanlara da nakledilirse, herkesin kendi dokularından organ yapılacak ve bu da çok sayıda insanın hayatını kurtaracaktır. Organ 30 gün içerisinde biyoreaktör tankında yapılmakta. Araştırmanın bir sonraki aşamasında pulmoner arterin (kanı kalpten akciğerlere taşıyan kan damarları) oluşturulması planlanıyor.

Kaynak: Science News