Oğuzhan Er
1 year ago - 1 Dakika, 39 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

"Kazakistan’ın Latin Alfabesine Geçiş Süreci" Paneli Düzenlendi

Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği (KATEAD) tarafından Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde düzenlenen panelde, Kazakistan’ın Latin alfabesine geçiş süreci hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Panele katılanlar arasında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Okan Yeşilot, Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Deniz Yıldız gibi isimler de yer aldı.

"Kazakistan’ın Latin Alfabesine Geçiş Süreci" Paneli Düzenlendi


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulvahap Kara, panelde Kazakistan'ın Latin Alfabesi ile çok eskiden beri geçme çalışmaları içinde olduğuna dikkat çekti. Bu süreci “Kazaklar Latin alfabesine geçmeyi siyasi mesele olarak değil, dil meselesi olarak ve Kazakça'nın kendi doğal akışının gelişmesi için elzem görüyorlar.” şeklinde özetleyen Kara, bazı çekincelerden dolayı bu sürecin uzayıp gitmesinden dem vurdu. Artık Kiril alfabesinin bazı kelimeleri karşılamada yetersiz olduğunu söyleyen Kara, toplum tarafından da böyle bir talebin olduğunu belirtti.

Sözlerine;"Kazakistan'da bazı aydınlar Latin alfabesine geçmeyi istemiyorlar. 'Bizim eserlerimiz ne olacak? Kiril harflerle basıldı' diyorlar ama ben bunun yersiz olduğunu düşünüyorum çünkü Latin ile Kiril harflerinin sistemi aynıdır. Bunun dışında Kazakistan'da 100'den fazla etnik grup var. Bunlar da Kiril'de kalmasından yanalar. Bunlar iç sebepler olarak sıralanabilir.Dış sebepler ise, bazı ülkelerin Türk dünyasının ortak bir alfabede olmasını tercih etmemeleri. Çünkü ortak bir alfabe olduğu zaman Türk dünyası birbirinden güç alacaktır. Buradaki diğer bir faktör de Rusya. Rusya, Kazakistan'ın Kiril'den Latin'e geçmesiyle kendinden uzaklaşabileceğini varsayıyor. Aslında, Kazaklar Latin alfabesine geçmeyi siyasi mesele olarak değil, dil meselesi olarak ve Kazakça'nın kendi doğal akışının gelişmesi için elzem görüyorlar.” diyerek devam eden Prof.Dr.Abulvahap Kara, Kazakistan'ın  böyle bir çalışma ile diğer Türk devletlerini cesaretlendirebileceğini belirtti.

Alfabenin yalnız şekillerden oluşan basit grafik olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Kara “O bir kültürdür, iletişimdir, tarihtir. Bu sebeple biz alfabeye önem vermeliyiz. “ ifadelerinde bulundu.