Berna Usta
2 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Limon Ağaçlı Kütüphane

Gümüşhane İl Halk Kütüphanesindeki yaklaşık 50 yaşında olan limon ağacı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Limon Ağaçlı Kütüphane


Gümüşhane’de yaklaşık 50 yıl önce atanan polis memurunun evinde bakamadığı için İl Halk Kütüphanesi’ne bıraktığı limon ağacı zaman içinde büyüdü.

AA'nın haberine göre yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki 3 katlı binanın içinde 22 metre yüksekliğe ulaşarak dalları içeri doğru kıvrılan ağaç, ziyaretçilere farklı bir ortamda kitap okuma imkanı sunuyor. Zaman zaman görevlilerce budanarak bakımı yapılan limon ağacı belirli dönemlerde meyve veriyor. Kütüphaneye gelen ziyaretçilerinde limon ağacının meyvelerini diledikleri zaman almalarına izin veriliyor.

Gümüşhane İl Halk Kütüphanesi Müdürü Sümmani Akhan, yaptığı açıklamada 50 yıl önce kentten tayini çıkan bir polis memurunca kütüphaneye bırakıldığını söyledi. Ağacın kütüphane içine dikilerek yaşatıldığını aktaran Akhan, "Limon ağacı binanın ışık alması dolayısıyla bina içerisinde serpilmiş ve büyümüş. Sanıyorum kapalı alandaki en büyük limon ağacı özelliğini taşıyor. Son yıllarda biraz meyve verimi düşmüş olsa da her yıl meyvesi olur." dedi.

Akhan, limon ağacını, her yıl bakımını düzenli yaparak yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, bazı kişilerin sadece limon ağacını görmek için dahi kütüphaneyi ziyaret ettiğini anlattı.