Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan, Asya'nın En Hızlı Büyüyen Turistik Ülkelerinden Biri Oldu

Dünyanın en popüler ve en saygın seyahat yayınlarından biri olan Lonely Planet, "Asya'nın En Çok Gezilen Ülkeleri" raporunu açıkladı. 

Özbekistan, Asya


Özbekistan, Güney Kore'den (Pusan) sonra ikinci sırada yer aldı. Kouyla ilgili Özbekistan Cumhuriyeti'nin Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Büyükelçisi Alişer Şayhov bilgi verdi.

LonelyPlanet derecelendirmesinde, Özbekistan Vietnam, Hindistan, Japonya, Tayland, Nepal, Sri Lanka, Çin ve Endonezya gibi en popüler turistik yerlerin önünde değerlendirildi.

Yayın, turizm imkanı ve kapasitesini artırmak amacıyla Özbekistan'da yürütülen çalışmaları önemini vurguladı.

Lonely Planet'e göre, Özbekistan muhteşem mozaik camileri, Büyük İpek Yolu ve efsaneleriyle turistlerin dikkatini çekiyor.

2017'nin sonuna gelindiğinde, ülke turizm sektörünü geliştirmek amacıyla vizesiz seyahat ve elektronik vize sistemlerini başlatmış, yeni hava yolu ve yüksek hızlı tren seferleri ile Özbekistan'ın tarihi mekanlarının ziyaretini kolaylaştırmıştı. Ayrıca raporda Özbekistan'ın misafirperverliğini vurgulayarak memleketteki olumlu reformların devam etmekte olduğu belirtilmiştir.

Yakın zamanda, Lonely Planet'in Özbekistan'da turizm gelişimi üzerine çeşitli makaleler yayınladığı dikkat çekmektedir.

Lonely Planet turistler için ilk ve en prestijli yayınlardan biridir. Aynı zamanda turistler için turistik mekanlarla ilgili bilgileri İnternet yoluyla hizmet vermektedir. 1972'de Avustralya'da kurulan Lonely Planet'da yaklaşık 300 yazar faaliyet göstermektedir.