Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Malatya'da Türk Dünyasının Bilgesi Cengiz Aytmatov Anılacak

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90’ıncı, vefatının 10’uncu yılında Malatya'da anılacak.

Malatya


Türk dünyasının bilgesi Cengiz Aytmatov doğumunun 90’ıncı, vefatının 10’uncu yılında, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında özel bir program ile anılacak.   

Festivalin “Aytmatov 90 Yaşında” başlıklı özel programında, yazarlığın dışında devlet adamı olarak bilinen Aytmatov'un eserlerinden uyarlanıp beyazperdeye aktarılan ''Beyaz Gemi'', ''Kızıl Elma'', ''Fuji-Yama’ya Çıkış'', ''Boranlı İstasyonu'', ''Elveda Gülsarı'' filmleri gösterilecek. 

Film gösterimlerinin yanı sıra, “Ölümünün Onuncu Yılında Cengiz Aytmatov Anısına” başlıklı programda Sinema Yazarı İhsan Kabil moderatörlüğünde “Beyaz Gemi” ve “Boranlı İstasyonu” filmlerinin yönetmenleri Bolotbek Şamşiyev ile Bakıt Karagulov, Yazar Yağmur Tunalı’nın katılacağı bir de söyleşi düzenlenecek.

Yazarlığa 1952 yılında başlayan ve “Dağlar ve Steplerden Masallar” adlı hikâye kitabıyla büyük şöhrete ulaşan Kırgız yazar, çevirmen, gazeteci ve devlet adamı Cengiz Aytmatov, 1928 yılında Kırgızistan'ın Talas eyaletine bağlı Şeker köyünde dünyaya geldi. 2008 yılında Kazan'daki film çekimleri sırasında rahatsızlanan yazar, aynı yılın 10 Haziran tarihinde  Almanya'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Bu sene Aytmatov doğumunun 90. yılında dünyaca anılmaktadır.