Dilek Özdemir
3 years ago - 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Malazgirt Zaferi'nin 947. Yıl Kutlamalarının Renkli Misafirleri; Kırgız Türkleri

Malazgirt Zaferi'nin 947. yıl dönümü kapsamında 50 kişilik ekiple Bitlis'in Ahlat ilçesine gelen  kardeş Kırgız Türkleri, yöresel yemekleri, kıl çadırları, geleneksel kıyafetleri, ata sporları ile kutlamalara renk katarken anlamlı desteklerini de sürdürüyor.

Malazgirt Zaferi


Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan  yaklaşık 36 yıl önce göçe zorlanarak Van'ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir Mahallesi'ne yerleşen Kırgız Türkleri, yaşadıkları zorlu süreçlere ve tüm baskılara rağmen geleneklerini yaşatmaya devam ediyor.

Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü etkinlikleri kapsamında kutlamaların yapıldığı Çarho mevkisindeki 400 dönümlük alanda stant açan Kırgızlar, renkli kıyafetleri, farklı yöresel yemekleri, ilginç kıyafetleri ve geleneksel oyunlarıyla vatandaşların ilgi odağı oldu.

Türkiye'nin bir çok yerindeki festival ve etkinliklere katılarak kültürlerini tanıtan Kırgızlar, aynı zamanda kardeş ülke Türkiye'ye de destek ve teşekkürlerinin ifadesi olarak her zaman yanlarında olduğunu belirtiyor. Çünkü bu ülkede huzur içinde geleneklerini gelecek nesillere aktarabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar.