Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Manas Üniversitesi'nden Kırgız ve Türk Liderlerine Fahri Doktora Ünvanı

Kırgızistan ve Türkiye'nin Devlet Başkanları Sooronbay Ceenbekov ile Recep Tayyip Erdoğan'a, iki kardeş ülkenin ortak projesi olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından ''Fahri Doktora'' ünvanı tevcih edildi.

Manas Üniversitesi


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin (KTMÜ) ''Fahri Doktora'' törenine katıldı. Üniversitede düzenlenen törene Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov da iştirak etti. 

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, kendisine doktora ünvanının verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Manas Üniversitesi'nin iki kardeş ülkenin en başarılı ve örnek ortak projesi olduğunu belirtti. 

Üniversitenin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Erdoğan ise, KTMÜ'yü son 8 yılda 3. kez ziyaret etmekte olduğunu belirterek, bu mümtaz eğitim kurumunu, bir marka haline gelen üniversiteler seviyesine ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi. 

Fahri doktora tevcih töreni öncesinde iki lider, KTMÜ'nün Tıp Fakültesi’nin temelini atma törenine iştirak etmişlerdi. Programa Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katılmıştı.

Manas Üniversitesi


KTMÜ, Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgız Cumhuriyeti arasında 30 Eylül 1995 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde kurulan özel statülü devlet üniversitesidir.  Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim programları mevcut olup, modern donanımlı 9 fakülte, 2 enstitü, 4 yüksekokul ve bir meslek yüksekokulu, 6 uygulama ve araştırma merkezi faaliyet göstermektedir.