Dilek Özdemir
3 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Manş Denizinde Tarih Yazan Türk Kadını: Bengisu Avcı

Ege Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencisi  Bengisu Avcı, İngiltere ve Fransa’yı ayıran Manş Denizi’ni baştan sona kadar  yüzerek geçerek en genç ve ikinci Türk kadını olarak tarihe geçti.

Manş Denizinde Tarih Yazan Türk Kadını: Bengisu Avcı


6 yaşından itibaren yüzme sporuyla ilgilenen ve birçok başarıya imza atan 22 yaşındaki Avcı,iki yıldır Manş'ı geçme çalışmaları yapıyordu. Geçen yılki girişimi hipotermi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanırken bu yıl Manş geçişini başarıyla tamamladı.

2 yıldır Manş hayalini gerçekleştirmek için sürekli antrenman yapan milli sporcu, dün gece yarısı itibariyle İngiltere saatiyle saat 03.00'te İngiliz kıyısındaki Dover kentinden suya girdi. Bengisu'yu Manş geçişinde yakınındaki teknede bulunan annesi Meserret Avcı ve mentörü yalnız bırakmadı.

Suya girdikten 11 saat 29 dakika sonra yaklaşık olarak 36 km yüzüp Fransa kıyısındaki Cap Gris Nez'e ulaşan Bengisu hayalini gerçekleştirerek tarihi bir başarıya imza attı. 

Manş Denizi'ni 1979 yılında, 15 saat 47 dakikada yüzen ilk Türk kadın yüzücü Nesrin Olgun Arslan olmuştu. Bengisu, bu dereceyle Manş´ı en kısa sürede geçen Türk kadını unvanını da elde etmiş oldu.