Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Mardin'den İspanya'ya Uzanan Başarı Öyküsü

Mardin'in  Midyat ilçesinin  Sivrice Köyündeki ilköğretim öğrencileri imkansızı başararak,dallarında şampiyonlukla döndüler.

Büyük sıkıntı ve yokluklar içinde eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrenciler, robotik alanda kendi imkanlarıyla hazırladıkları projeyle İspanya’daki FLL (First Lego League) European Open Championship’te Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü’nü alarak büyük bir başarıya imza attılar. 

Mardin


Turkcel'in desteklediği ve sponsor olduğu yarışmanın Zeka Küpü projesi kapsamında öğrencilere, üç boyutlu yazıcı, dizüstü bilgisayar, elektronik devreler, robotik malzemelerden oluşan , bir Maker laboratuvarı kuruldu.

Sivrice Dream, Lego EV3 Mindstorms setiyle hazırladığı Gyro Boy ve Zeka Küpü Çözen Robot çalışmalarıyla katılımcıların ilgisini çekti.

Renkleri bir komut olarak algılayıp hareket edebilen Gyro Boy Robot da performansıyla ilgi çeken diğer çalışmalar arasında yer aldı.

Sivrice Dream, başarı dolu yoluna çıktığı günden bu yana "Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü"nün yanı sıra, "Aslan Koç Ödülü", "Yenilikçi Çözüm Ödülü" ve "Sunum Ödülü" de kazandı.

Teknik imkanlar sunulduğunda çocukların neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiş olan çocuklarımızı  gönülden tebrik ederiz.