S KENC
3 years ago - 1 Dakika, 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Mars Projesinde Bir Türk

Roma mitolojisinde yer alan savaş tanrısı Mars’a ithafen bu adın uygun görüldüğü kırmızı gezegen, sayısız araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmalardan birisi de İngiltere’nin The Architectural Association (AA School) tarafından yürütülmektedir. Arapça’da Merih olarak adlandırılan bu gezegen, coğrafi açıdan Ürdün’e benzediğinden araştırmalar bu ülkede gerçekleştiriliyor. Projede yer alan ilk Türk unvanını taşıyan Yüksek Mimar Saadet Yüncü bunun haklı gururunu yaşıyor. 1847 yılında kurulan ve dünyada kapsamı en büyük uluslararası mimarlık okulu olan AA Schools, son altı yıldır projeye 10’ar kişi kattı. Çalışmalar Mars’ta uygulanması muhtemel inşaat teknikleri ve malzeme bilgisi üzerine kurulmuş olup, bu iş için Wadi Rum Çölü uygun görülmüştür.

Mars Projesinde Bir Türk


Dünyada jeolojik açıdan en çok benzeyen bölge olan ve Ürdün’ün güney ucunda yer alan çölde Mars’ı daha iyi anlama adına bu araştırma kapsamında NASA bilim insanları ile telekonferanslar gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birisi de Rob Mueller olup, Mars’ın coğrafik şartlarını ve hava koşullarını proje ilgililerine aktarmaktadır. Ürdün’de yapılan bu çalışmalarda elde edilen bulgularla Mars’ta yapılması planlanan mimari tasarımlara yön veriliyor. Türk Yüksek Mimar Saadet Yüncü projeye mimari anlamda katkıda bulunmakla kalmıyor, projedeki çalışmalar sırasında elde ettiği bilgi birikimini Namık Kemal Üniversitesi mimarlık öğrencileri ile de paylaşıyor. Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümünde Mimari Tasarım derslerine giren Yüncü başka mimari projelerde yer almayı sürdürüyor.

Mars Projesinde Bir Türk


NASA
ile birlikte bazı özel firmaların Mars’a yolculuk hazırlıkları sürdürdüğü bilinen bir gerçek olup, yolculuk sonrasında kolonileşme süreci söz konusu olacak. Dünya için yaşamın sonlanması gibi bir risk durumunda insanlığın devamı adına bu proje büyük bir değer ifade etmektedir. Gezegeni her geçen gün daha da yaşanılmaz hale getiren insanoğlu için bu yeni bir umudu simgeliyor. Mars’ta yapılan ve yukarıda bahsini ettiğimiz çalışmaları yapan firmalar arasında bazı mimarlık şirketleri de bulunuyor. Mars’taki mimari yapılar için yapılan çalışmalara katılma hakkı kazanan 24 yaşındaki yüksek mimarımız, projenin araştırma ve tasarım bölümünde yer alıyor. Mars için ayrıca fizik, biyoloji, tıp ve sosyal alanlarda da çalışmalar son hızıyla devam ediyor.