Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Mesut Özil Artık Almanya Formasını Giymeyeceğini Açıkladı

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil Almanya milli takımını bıraktığını açıkladı. Bu açıklama üzerine başta Türkiye ve Almanya olmak üzere birçok ülkenin gündemine oturdu.

Mesut Özil Artık Almanya Formasını Giymeyeceğini Açıkladı


Geçtiğimiz aylarda Başkan Erdoğan’ın İngiltere ziyareti sırasında Londra kulübü Arsenal’de forma giyen Türk kökenli Alman Futbolcuyla birlikte çektirdiği fotoğraf, Almanya’da tepkiyle karşılanmış ve tepki krize dönüşmüştü.

Öte yandan Rusya’da düzenlenen dünya kupasında da gruplardan çıkmayı başaramayan ve elenen Alman ekibinin bu başarısızlığını Mesut Özil’e dayandırarak ırkçı söylemlerle hedef göstermesi tecrübeli futbolcu için bardağı taşıran son damla oldu.

“Benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çekilmek, siyaset veya seçimle alakalı değil, ailemin mensubu olduğu ülkenin en yüce makamına duyduğum saygının gereğidir.” diyen Türk asıllı yıldız futbolcu, son yaşanan olaylar üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Almanya Futbol Federasyonu yöneticilerini hedef gösterdi.

Mesut Özil Artık Almanya Formasını Giymeyeceğini Açıkladı


Özil, “Türk Kökenime saygısızlık yapıp, beni bencilce politik propaganda malzemesi yaptılar.” diyerek Almanya milli takımında bir daha forma giymeyeceğini bildirdi. Bu kararı almasındaki en büyük etken kendisine karşı yapılan ırkçılık oldu. "Benim futbol oynama nedenim bu değil, ırkçılık asla kabul edilemez.” Diyerek yapılanlar karşısında sessiz kalamayacağını kaydetti.

Alman basını Özil’in bu kararı sonrası ikiye bölündü, bazı kesimler yıldız futbolcuyu haklı bulurken, bazı kesimlerde Özil için, özür dilemek yerine karşı taarruza geçtiği belirtildi.

İngiliz ve İspanya basında da geniş yer bulan Mesut Özil için “Irkçılık suçlamaları yüzünden Almanya mili takımını bıraktı.” Şeklinde haber yapıldı.

Türkiye’den de siyaset ve spor dünyasının birçok ismi Özil için destek mesajı yayımladı. Sergilemiş olduğu asil duruşundan dolayı pek çok kişi tebrik etti. Aldığı kararın çok doğru bir karar olduğunu belirtti.

Özil, Almanya'nın 2014 Yılında Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupasını kazandığı takımda başaralı performansıyla adından sıkça söz ettirmişti.
Mesut Özil Artık Almanya Formasını Giymeyeceğini Açıkladı


Ayrıca UEFA’nın ırkçılık konusunda hoşgörü göstermeyen net duruşu göz önünde bulundurularak, Türkiye ve Almanya'nın aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğinin de ırkçı söylemler nedeniyle Almanya kesimini zora soktuğu düşünülmektedir.