Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 36 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akardan'dan Önemli Açıklamalar

Anadolu Ajansının Editör Masası’na konuk olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu. Akar, yeni askerlik sistemi ile ilgili düzenlemelerin son aşamada olduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akardan


Akar, herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti. Askerlik konusuyla alakalı yapılacak yeni düzenlemelerin için “Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığımızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz. Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerini dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz.” dedi.

Bedelli Askerlik Başvuru Sayısı 672 bin 306

Akar, bedelli askerliğe ilişkin “Şimdiye dek 672 bin 306 gencimiz elektronik posta yoluyla müracatlarını gerçekleştirdi. Dekontlarını teslim edenlerin sayısı 377 bin 410 kişi. Askerlik şubelerinde yoğunluk olduğu bilgisini aldık. Şubeler gerekli yerlerde 24 saat görev yapacak. 3 Kasım’dan önce bütün müracaatların bitmesini sağlayacağız.” Şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Yunanistan’ın 12 mil kararına ilişkinTürkiyenin hak ve menfaatlerine aykırı davranırlarsa buna karşı gerekli tedbiri alacağız, oldu, bittiye müsaade etmeyeceğiz.

Doğu Akdeniz’de Türk gemisine taciz konusunda,Bölgede savaş gemilerimiz gereken korumayı sağlamakta. Yeni bir taciz gerçekleşmesine asla izin vermeyeceğiz.

İdlip Mutabakatı’na ilişkin, Cumartesi günü Rusya Savunma Bakanı Şovgu ile görüşme gerçekleştirileceğini belirterek “İdlip konusu ve diğer mevzularla alakalı derinlemesine bir görüşme imkanı bulacağız. Buradaki çalışmalarımızı daha başarılı şekilde sürmesini bekliyoruz.

ABD ile Münbiç devriyesi, “Türk-Amerikan askeri unsurları beraber yapacakları devriye faaliyetleri başlayacak, bunun için ön hazırlık gerekiyor. Eğitim süreci 9 Ekim’de başladı. Bu süreç şu anda Gaziantep’te devam etmekte, bu süreç tamamlandığında müşterek birleşik devriyenin başlayacağını söyleyebilirim.” Diye konuştu.