Mamurjon Akhmatjonov
4 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Milli Savunma Üniversitesi Özbek Gençlere Eğitim Verecek

Özbekistan Savunma Bakanlığı Heyeti, Özbek gençlerine ve askerlerine eğitim verilmesiyle ilgili meseleleri görüşmek amaçlı Türkiye Milli Savunma Üniversitesi'ni ziyaret etti. Heyet, ziyaret kapsamında üniversite hakkında bilgileri edindi.

Milli Savunma Üniversitesi Özbek Gençlere Eğitim Verecek


Türkiye Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak 31 Temmuz 2016 tarihinde kurulan Milli Savunma Üniversitesi 12 Şubat 2017'de Hava Harp Okulu'nda gerçekleştirilen resmi törenle eğitim ve öğretime başlamıştı. 

Özbekistan heyeti Kara, Hava ve Deniz Harp Okullarını ziyaret ettikten sonra Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlı enstitüleri ziyarette bulundu. Milli Savunma Üniversitesi Atatürk Stratejik Araştırma Enstitüsü'nde enstitü müdürü Doç. Dr. Gültekin Yıldız başkanlığında görüşme gerçekleştirildi. Enstitü yönetim kurulu heyete, hem sivillere hem askerlere yüksek lisans ve doktora eğitimi verme amacıyla kurulan üniversiteyle ilgili tüm bilgileri verdi.

Milli Savunma Üniversitesi Özbek Gençlere Eğitim Verecek


Ziyaret sonunda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Türkiye Harp Okulları'na Özbekistanlı gençlerin de kabul edileceği bildirildi . Milli Savunma Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora eğitimi almaları amacıyla Özbekistan'dan Türkiye'ye getirilecek olan askeri personellerle ilgili anlaşmaların yapılması da kararlaştırıldı.