Aynur Toleubayeva
3 years ago - 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Nazarbayev Kazakistan'ın Güvenlik Konseyi’ne Ömür Boyu Başkanlık Edecek

Senato milletvekilleri 31 Mayıs'ta Nursultan Nazarbayev’e Güvenlik Konseyi’ne ömür boyu başkanlık etmesini öneren tasarıyı onayladı.

Güvenlik Konseyi, başkan tarafından oluşturulan anayasal bir organdır. Konsey devletin siyasi istikrarın, devlet bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve uluslararası arenada Kazakistan'ın milli çıkarların garanti eder. Ayrıca anayasa sisteminin korunması amacıyla ulusal güvenlik ve savunma alanında birleşik bir devlet politikası uygulanmasını koordine eder.

Nazarbayev Kazakistan


Başkanın ülke tarihindeki önemli misyonu dikkate alınarak, Nazarbayev’e Güvenlik Konseyine ömür boyu başkanlık etme yetkisi verildi.

Güvenlik Konseyi Başkanı Güvenlik Konseyi'nin faaliyetlerini yönetmekte, Güvenlik Konseyi toplantılarını ve operasyonel toplantılarını yapmaktadır. Ayrıca, Güvenlik Konseyi üyelerine talimatlar verir ve Güvenlik Konseyi ile ilgili hükümleri onaylar, Güvenlik Konseyi Personeli'nin örgütsel ve yasal statüsünü belirler ve yapısını onaylamaktadır. Güvenlik Konseyi Başkanı, Güvenlik Konseyi'nin faaliyetleri ile ilgili normatif yasal niteliktekiler de dahil olmak üzere, fiil düzenleme hakkına sahiptir.

Kaynak: ca-news.org