Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Çocuk Oyuncakları Neden Yerli Olmalı?

Çocuklar bebekliğinden başlayarak oyuncaklarla dünyayı algılar, anlamlandırır ve eğlenirler. Çocukların vakit geçirdikleri oyuncaklar aynı zamanda hayal dünyalarını şekillendireceği için oyuncak seçimi son derece önemlidir. Yerli ve kaliteli oyuncak üretimi bu aşamada kritik bir anlam kazanıyor.

Azerbaycan’da ise yerli oyuncak üretimi yapılmadığından vatandaşlar yurt dışından gelen oyuncakları satın alıyor. Daha ucuz olduğu için Çin’den getirilen oyuncaklar daha çok tercih ediliyor ve içerdiği melanin ve fitalat gibi zararlı maddelere dikkat edilmiyor. Bu zararlı maddeler gelecekte çocuklarda kısırlık, veya kanser gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Çocuk Oyuncakları Neden Yerli Olmalı?

Daha önce Azerbaycan’da çocuk oyuncakları üreten fabrikaların bulunduğunu bildiren milletvekili Vahid Ahmedov, çocukların yerli oyuncaklarla büyümelerinin önem arz ettiğini belirtti.

Yurt dışından getirilen bazı oyuncaklar çocukları şiddete alıştırıyor ve sağlıklı bir ruh hali ile büyümesine engel oluyor. Kukla Tiyatrosunun baş ressamı İkbal Aliyev, Azerbaycan’da yerli çocuk oyuncakları üretilse bile ebeveynlerin yine de çok daha fazla para harcayarak menşei bilinmeyen tuhaf çizgi film kahramanlarının oyuncaklarını satın alacaklarını belirtti. Aliyev, “Çocuklarda ulusal düşünceyi şekillendirmeden önce ebeveynlere ulusal görüşü aşılamak gerek.” diye ifade etti.

Çocuk Oyuncakları Neden Yerli Olmalı?
Azerbaycan çizgi filmleri karakterleri

Pazarlamacı Yusif Veliyev, “Türkiye ve Rusya’da yayınlanan çizgi film kahramanları çocukların hafızasına artık kaydedilmiştir ve onları kolaylıkla silmek mümkün değil. Bu nedenle üretilecek ulusal oyuncaklarla birlikte aynı kahramanların canlandırdıkları çizgi filmler de çekilmeli. Türkiye’de yayınlanan çizgi filmlerinin kahramanları önce çocukların bilinçaltına yerleşti, ardından onların oyuncakları üretilmeye başladı.” şeklinde ifade ederek çizgi film seçimlerinin çocukların oyuncak tercihlerini etkilediğini vurguladı.

Çocuk Oyuncakları Neden Yerli Olmalı?
Azerbaycan'ın Cırtdan çizgi filminden bir parça

Bizim görüşümüze gelince şunları söyleyebiliriz: Oyuncağı talep eden çocuk olsa da onu satın alan ebeveyndir. Ebeveynler ise çocuğun algılayabileceği oyuncağı değil, kendi istedikleri ve estetik görünüşüne önem verdikleri oyuncakları satın alıyor. Ebeveynler oyuncak seçimini çocukların istek ve dilekleri doğrultusunda yapmalı. Birtakım yabancı çizgi filmleri çocukların bilinçaltında şiddet ve nefret uyandırabiliyor. Bu nedenle çekilen ulusal çizgi filmlerinin sayısı da çoğaltılmalıdır.

Kaynak: report.az