Türkan Hüseynova
3 years ago - 42 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Nizami Gencevi Bilim Merkezi Oxford Üniversitesi'nin Daimi Birimi Oldu

Oxford Üniversitesi bünyesinde 2013'ten beri faaliyet gösteren Nizami Gencevi Azerbaycan ve Kafkaslar Bilim Merkezi, Oxford Üniversitesi'nin daimi birimi statüsüne sahip oldu.

Okulun statüsünün değiştirilmesine dair imza töreni, 23 Mayıs'ta Oxford Üniversitesi'nin Klarendon Koleji'nde gerçekleştirildi. Anlaşmayı Oxford Üniversitesi tarafından üniversitenin rektör yardımcısı profesör Luiz Riçardson, Nizami Gencevi Bilim Merkezi tarafından ise Moskova Devlet Üniversitesi'nin Bakü şubesinin rektörü profesör Nergiz Paşayeva imzaladı.

Nizami Gencevi Bilim Merkezi Oxford Üniversitesi


Anlaşmaya göre Nizami Gencevi Azerbaycan ve Kafkaslar Bilim Merkezi, bilimsel ve akademik merkez olarak Oxford Üniversitesinin bünyesinde ayrılmaz bir birimi gibi faaliyetini devam ettirecek.

Anlaşmanın maddelerinden birinde Oxford Üniversitesi'nin Doğu Bilimi Enstitüsü'nün kütüphanesine ünlü Azerbaycan şairi Nizami Gencevi'nin isminin verileceği bildirilmektedir. 

Oxford Üniversitesi Nizami Gencevi Bilim Merkezi'nin desteği ile merkezin felsefe doktora programının araştırmacıları ve öğrencileri için özel okuma salonu oluşturulacaktır.

Kaynak: publika.az