Dilek Özdemir
4 years ago - 1 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Prof. Dr. Aziz Sancar ABD Ulusal Bilim Akademisine seçilen ilk Türk oldu

2015’te aldığı Nobel Kimya Ödülü ile Türkiye’yi gururlandıran bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, 'DNA tamiri ve hücre dögüsü' gibi konularda adını duyurarak, dünyanın en önemli üyelikleri arasında bulunan “ABD Ulusal Bilim Akademisi” ne seçilen ilk Türk oldu.

Prof. Dr. Aziz Sancar ABD Ulusal Bilim Akademisine seçilen ilk Türk oldu


Nobel Kimya ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kendi değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini belirterek, "Bir Türk olarak, Türkiye'yi tanıtmak çok önemli" dedi.

Osmanlı turası desenli kravatı, ve taktığı Atatürk ve KKTC bayrağı rozetleriyle dikkat çeken Prof. Dr. Aziz Sancar, kendisini Nobel ödülüne götüren yollo ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Sancar, "Benim şöyle bir düşüncem vardı. Bizi kimse adam yerine koymadı. Kendi hırslarım, kendi başarma isteklerim vardı. Bende bu düşünce vardı, o da bizi kimse insandan saymıyor, insandan da saymayacak. Ben de 'insandan saydıracağız' dedim" şeklinde konuştu.

Değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aziz Sancar, "Bir Türk olarak, Türkiye'yi tanıtmak çok önemli. Şunu söylemek zorundayım ki, yurt dışında ben Türkiyeli olarak anılmaktan ziyade Türk olarak bilinmeyi tercih ederim. Kendi değerlerimiz var, buna sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.

Sancar'ın bu konuşması katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.