Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Noterliklerde İşlem Güvenliğinde Yeni Dönem

Noterlerdeki işlemlerin güvenliğinin daha da artırılmasını amaçlayan, SMS Bilgilendirme Hizmeti devreye girdi. Noterliklerde işlem yapıldığı anda SMS ile vatandaşa bilgisi iletilecek.

Noterliklerde İşlem Güvenliğinde Yeni Dönem


SMS Bilgilendirme Hizmeti, noterliklerde işlem güvenliği konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki düzenlemeler kapsamında Türkiye Noterler Birliği tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile yapılan iş birliği sonucunda. Gelinen aşamada da proje hayata geçiriliyor. Türkiye Noterler Birliği, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone GSM operatörleri ile çalışmalar yaparak üç operatör üzerinden ilgili T.C. kimlik numarasına ait tüm GSM numaralarına, SMS gönderimini sağlayacak.

SMS Bilgilendirme Hizmeti ile Noterliklerde adına bir işlem yapıldığında, ilgilinin T.C. kimlik numarasına kayıtlı tüm GSM numaralarına anında SMS gönderilecek. Vekaletname, Araç satış işlemleri, imza sirküleri, imza beyannameleri, temlikname, taahhütname gibi noterliklerde kendi adına yapılan bazı işlemlerden işlem sahiplerinin SMS yoluyla bilgisi olacak. Noterliklerde kendi adına işlem yapan ilgiliye gönderilen bilgilendirme mesajı üzerine, eğer bu işlem ilgiliye ait değilse SMS’deki noterlik numarasını arayarak işleme müdahale edebilecek.

Noterliklerde İşlem Güvenliğinde Yeni Dönem


Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, bilgilendirme hizmetinin, işlem sahiplerinin noterliklerdeki işlem güvenliğine katkı sağlayacağını vurgulayarak, Eğer güven ile ilgili bir şüphe duyuyorlarsa güven duygularını arttıracak. Buradaki önemli konu budur. SMS Bilgilendirme Hizmeti’nin kapsamını ilerleyen dönemde daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Şekilnde açıklamada bulundu.