Berna Usta
4 years ago - 49 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Nuruosmaniye Cami Mahzeni'nde Bir İlk: Yeditepe Bienali

Yeditepe Bienali kapsamında 'Mekandan Taşanlar' ve 'Karma Çini' sergisi Nuruosmaniye Camisi mahzeninde sanatseverler ile buluşuyor.

Nuruosmaniye Cami Mahzeni

Bienal kapsamındaki sergiler, Nuruosmaniye Cami mahzeninde gösterime açıldı. 825 metrekare kullanım alanlı, 2 bin 42 metrekare büyüklüğündeki mahzene geçtiğimiz yıllarda ulaşılmıştı.

İlk defa böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapan caminin mahzeninde hat, ebru, çini, tezhip gibi farklı sanat dallarındaki eserler sergileniyor.

Bu yıl "Ehl-i Hiref" temasıyla gerçekleştirilen Bienalin yetkilisi Serhat Kula, mahzenin uzun yıllar boyunca su deposu olarak kullanıldığını söyledi. “100 yıl kadar  metruk halde olan bu mekanı, bir sergi alanına dönüştürmek için uzun süre çalıştık. Bir kısmını olduğu gibi bırakarak tarihi dokuyu bozmadan seyircilerin ortamı hissetmesini istedik." dedi.

Cumhurbaşkanlığı, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı (KTSV) iş birliğiyle, Anadolu Ajansının Global iletişim ortaklığında düzenlenen 600'ün üzerinde sanatçı 3 bine yakın eserle katıldığı Yeditepe Bienali çeşitli etkinlikler ile devam ediyor. 'Karma Çini' ve 'Mekandan Taşanlar', Nuruosmaniye Mahzeni'nde 15 Mayıs'a kadar sergilenecek.