Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ödül Alan Proje "Örümcek Ağıyla Kanser Tedavisi"

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRKPATENT) üniversiteler arasında düzenlediği yarışmada, Örümcek Ağıyla Kanser Tedavisi projesi ödüle layık görüldü.

Ödül Alan Proje "Örümcek Ağıyla Kanser Tedavisi"


Ödül kazanan projenin sahibi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Nur Özkan, "Örümcek ağından elde ettiğimiz ekstratlar prostat kanseri hücrelerini öldürüyor. Dilerim ki, vakti geldiğinde buluşum ülkemizin geliştirdiği yerli ilaçlardan biri olarak dünya piyasasında hakettiği yeri bulur." şeklinde konuştu.

Özkan, Üniversite öğrenimine 2011 yılında başladığını, küçüklüğünden beri gözlemci ve sorgulayıcı bir insan olduğunu dile getirdi. İnsanlığa faydalı bir buluş yapabilme hayalinin ilkokul ikinci sınıftayken annesinin hediye ettiği bilim dergisiyle başladığını aktaran Özkan, ödül kazandığı buluş hakkında bilgiler verdi.

Çocukken ninesinin yaralarını iyileştirmek için örümcek ağı kullandığını söyleyen Özkan bu konu hakkındaki düşüncelerini, üniversitede karşılaştığı Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar ile paylaştı.

Özkan, Gece gündüz demeden yürüttükleri çalışma sonunda son derece zengin hücre yenileyici antioksidan ve antikanserojen maddeler ve bileşikleri içinde barındıran bir ekstrat elde ettiklerini belirtti.

Son olarak, “Yarışma sürecinde en büyük destekçim şüphesiz danışman hocam Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar ve Trakya Üniversitesi oldu. Ayrıca her konuda yardımcı olan TÜRKPATENT'e teşekkür ederim." ifadesini kullandı.