Mamurjon Akhmatjonov
2 years ago - 1 Dakika, 15 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan’da İslam Akademisi Kuruluyor

Özbekistan Müslümanları İdaresi, İslam Medeniyet Merkezi ve İmam Buhari Taşkent İslam İnstitüsi önerisi üzerine, 15 Aralık 2017’de cumhurbaşkanı Shevket Mirziyayev tarafından imzalanmış olan kararname esasında Özbekistan İslam Akademisi kurulması öngörülmüştür.


Özbekistan’da İslam Akademisi Kuruluyor


Özbekistan İslam Akademisinde yüksek lisans (2 yıl), temel doktora (3 yıl) ve doktora (3 yıl) olarak belirlenmiştir. Eğitim ve araştırma, sözleşmeli ve burslu şeklinde tasarlanmıştır. Bağımsız araştırmacılar için uzaktan eğitim imkanı sağlanmış olup araştırmarı bağımsız bir şekilde devam ettirme imkanı sağlanacaktır, yabancı doktora öğrencileri ve araştırmacıların sözleşmeye dayalı olarak kabul edilmesi belirlenmiştir.

Akademi'nin yüksek lisans ve doktora tezlerinin savunulması için, İslam Araştırmaları yüksek lisans, Felsefe doktora ve İslam Araştırmaları doktora öğrencilerin bilimsel derecelerinin belirlenmesi amacıylan uzman konsey kurulması öngörülmüştür.

Akademinin eğitimleri ve ilmi araştırma işlerini gerçekleştirmek sürecine Özbekistan Fenler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü, Taşkent Devlet Oryantal Araştırmaları Enstitüsü, Taşkent İslam Üniversitesi, Özbekistan Milli Üniversitesi Profesörleri, öğretim görevlileri ve adayların yanı sıra yabancı ülkelerden İslam alimleri ve uzmanları davet edilecektir.

Akademi'de yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanarak Özbekistan İslam Ansiklopedisi, ilmi ve popüler edebiyat, bilimsel ve eğitsel kitaplar hazırlanacak ve bilimsel dergi yayınlanacaktır.

Özbekistan İslam Akademisinin kurulması, yüksek öğrenim sisteminin geliştirilmesine, dini okullarda eğitim kalitesinin artırılmasına ve modern gereksinimleri karşılayan kalifiye uzmanların eğitilmesine katkıda bulunacaktır.