Murat Tuncay
3 years ago - 1 Dakika, 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Okuduklarınızı Hatırlamak İçin Uygulayabileceğiniz Teknikler

Okuma alışkanlığı edinmekte zorlanıyor musunuz? Ya da var olan okuma alışkanlığınızı eskisi gibi sürdüremiyor musunuz? Okuma açlığınızın önüne geçemiyor fakat bir kitabı okuduktan sadece günler, haftalar sonra ana hatlarını bile hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Endişelenmeyin, bu durumu yaşayan yüzlerce insan bulunuyor. Son yıllarda teknolojinin alışkanlıklara olan etkisi istisnasız herkesi etkiliyor. Dikkat dağıtıcı cihazlara, gelişen yeni alışkanlıklara rağmen okuma alışkanlığını sürdürebilenlerin, farkında olarak ya da olmayarak geliştirdikleri bazı tekniklerden haberdar olmanızda fayda var.

Okuduklarınızı Hatırlamak İçin Uygulayabileceğiniz Teknikler


Sorular oluşturun ve cevaplarını bulmaya çalışın

Okuduklarınızın zihninizde yer edinmesi, satırlarda bulacağınız bilgilere duyduğunuz ihtiyaçla doğru orantılı. Her zaman okuduklarınız ilginizi çekmiyor olabilir. Okumayı bırakmak, okumaktan kaçınmak için bu yeterli bir neden değil. Okumak üzere edindiğiniz kitap, dergi, makale, araştırma her neyse hatırlayabilmek için konu ile ilgili sorular oluşturmak ve metnin içinden cevaplar çıkarmak okuduklarınızı anlamanıza yardımcı oluyor. Okuma eylemine bu şekilde yaklaştığınızda etkin öğrenme süreci başlamış oluyor.

Okuduklarınızı Hatırlamak İçin Uygulayabileceğiniz Teknikler


Satırları çizin ya da kitabın boşluklarına notlar alın

Kitapseverler satırların altını çizmenin işlevi üzerine yıllardır tartışır. Kimileri bunu romantik bir alışkanlık olarak değerlendirse de, beğendiğiniz cümlelerin altını çizmek, daha sonra anımsamada yardımcı oluyor. Aynı kaynağı başkaları da okuyacaksa altını çizmek ya da boşluklara not almak yerine, bir okuma defteri edinerek notlar almayı deneyebilirsiniz.

Anlayamadığınız konuları araştırın

Bir araştırmanın ya da incelemenin sizi okumak üzere kendine çekmemesi, okumaya devam etmekte zorlanmak genellikle bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Bilgilerin derlenme amacını bilmemek ya da gerekli terimlere hakim olmamak okuduklarını anlamanın önüne geçer. Okumanız bittiğinde anımsamakta güçlük çekebilirsiniz. Okumanızı verimli hale getirmek ve edinilmiş bilgiye çevirmek için daha fazla araştırma yapın. Yeni bilgiler edinmek için belirli bir alt yapıya sahip olmak, okuduklarını anımsamak bir sonraki öğrenme için olmazsa olmazlardır.

Öğrendiklerinizi gerçek hayata uygulayın

Okuduklarımızdan öğrendiklerimizi gerçek hayatta kullanabilmek belki de en önemli eksiğimizdir. Not almak, araştırma yapmak belirli bir oranda öğrenmeye yardımcı olurken, gerçek hayatta kullanmak bilgiyi bütün halinde geri çağırmak ve test etmek anlamına gelir. Gerçek hayata uygulayabildiğiniz yeni bilgiler test edilme imkanı bulunduğu için daha kalıcı olur.